Seară românească în preliminariile europene! Rezultate de coșmar pentru Răzvan Lucescu, Ianis Hagi și Florin Niță

Champions League Conference League Europa League Stranieri Seară românească în preliminariile europene! Eșecuri pentru Florin Niță și Ianis Hagi
Iosif Pintilie
Data publicarii: Marti 03 August 2021, 23:42
Data actualizarii: Miercuri 04 August 2021, 00:22
Urmărim și comentăm împreuna evoluția românilor din preliminariile Champions League pe www.sport.ro și facebook.com/sport.ro.

Marți, 3 august, s-au jucat meciuri din cadrul preliminariilor Champions League, Europa League și Conference League. În joc au intrat, pe lângă CFR Cluj, patru echipe cu fotbaliști români.

Rangers, cu Ianis Hagi doar pe bancă, a fost învinsă de Malmo, campioana Suediei, cu scorul de 2-1. Steven Gerrard a facut doar o schimbare în timpul partidei. Rangers a fost condusă după golurile marcate de Rieks (47) și Birmancevic (49), reușind să înscrie golul de onoare abia în minutul 95, prin Davis.

• Seară românească în preliminariile europene! Eșecuri pentru Florin Niță și Ianis Hagi

De cealaltă parte, Florin Niță și Sparta Praga nu au avut nicio șansă în fața lui AS Monaco. Fosta campioană a Franței a câștigat duelul cu 2-0, grație reușitelor lui Tchuameni (37) și Volland (59).

Cu Dorin Rotariu pe bancă, Ludogorets a reușit să obțină un egal în manșa tur a duelului cu Olympiakos. Moldoveanul Oleg Reabciuk a fost integralist pentru campioana Greciei. Sheriff Tiraspol a făcut egal cu Steaua Roșie Belgrad. Campioana de peste Prut a jucat cu 11 stranieri în echipa de start. Duelul arbitrat de Ovidiu Hațegan s-a terminat egal, 1-1. Hațegan l-a eliminat pe Kanga (Steaua Roșie Belgrad) în minutul 58 al meciului.

Răzvan Lucescu și PAOK au avut o seară de coșmar. Trupa antrenorului român a fost învinsă de anonimii de la Bogemian, locul patru din Irlanda în sezonul precedent. Duelul s-a încheiat cu scorul de 2-1, după ce Coote a reușit o dublă, iar Oliveira a redus din diferență.

Miercuri intră în joc și Nicolae Stanciu, în duelul Slavia Praga - Ferencvaros, iar joi joacă Galatasaray, cu Cicâldău.