Performanță istorică reușită de Dennis Man în Italia! L-a egalat pe Adi Mutu la numărul de goluri în tricoul Parmei

Dennis Man Adi Mutu Parma Stranieri Dennis Man, jucător la Parma/sursa foto: Getty
Data publicarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 08:53
Data actualizarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 09:38

Dennis Man (25 de ani) face un sezon de vis în tricoul Parmei, iar la meciul Sampdoria - Parma, 0-3, a reușit să iasă din nou în evidență.

Man a deschis scorul în minutul 41 și a oferit o pasă decisivă trei minute mai târziu pentru reușita lui Valentin Mihăilă.

Odată cu golul marcat în poarta lui Sampdoria, Dennis Man a ajuns la borna 22 în tricoul „cruciaților”, egalând astfel numărul de goluri marcate de Adrian Mutu în tricoul Parmei.

Mutu, egalat de Man în tricoul Parmei

Există totuși o diferență între cei doi, punctează italienii de la ParmaLive, Adrian Mutu a marcat toate cele 22 de golui într-un singur sezon.

„Românul și-a schimbat complet abordarea în acest sezon, iar rezultatele sunt evidente, ajungând la 9 goluri marcate în această ediție de Serie B și 5 pase decisive. Cu golul marcat din penalty în timpul Sampdoria-Parma, Man a ajuns la 22 de reușite cu tricoul galben-albastru, egalându-l în clasamentul tuturor timpurilor pe compatriotul Adrian Mutu, care însă le-a marcat într-un singur sezon”, notează sursa citată mai sus.

Dennis Man va reveni pe gazon sâmbătă (27.01.2024), când Parma va întâlni Modena (ocupanta locului nouă în Serie B), în etapa cu numărul 22 din Serie B.