Stranieri
Data publicarii: Duminica 08 Ianuarie 2012, 17:24
Data actualizarii: Duminica 08 Ianuarie 2012, 17:38

Manchester City 2-3 Manchester United | Pantilimon a fost titular in cel mai tare meci al carierei sale. City a fost eliminata din Cupa, insa Mancini a castigat un portar pe care se poate baza in orice moment.

Fostul portar al Timisoarei a evoluat inca din primul minut in meciul cu Manchester United si a aratat o forma foarte buna.

Asta in ciuda faptului ca la pauza tabela arata scorul de 3-0 pentru United. Primele doua goluri, marcate de Rooney si Welbeck au fost imparabile, iar la cel de-al treilea, romanul a aparat in prima faza penalty-ul lui Wayne Rooney.

"Pantilimon a avut un reflex foarte bun la penalty-ul lui Rooney, dar cand e sa nu ai noroc, pur si simplu nu ai. Mingea respinsa de portar a ajuns fix la Rooney, care nu a mai avut de indeplinit decat o simpla formalitate.", au scris jurnalistii de la Guardian, care se gandeau o razbunare perfecta a lui Alex Ferguson, imediat dupa ce United a inscris golul 3. "E posibil un 6-0 in acest meci? De acum se poate intampla orice."

Nu a urmat dezastrul, ci o repriza secunda foarte buna a echipei lui Mancini. Manchester City a marcat de doua ori, iar Pantilimon a "sigilat" poarta pana la finalul meciului.

Romanul a mai avut o interventie buna la sutul lui Paul Scholes din minutul 72. Mai mult, ultima ocazie de gol a lui City i-a apartinut chiar lui Pantilimon, care a venit in careul advers la o lovitura de colt, in minutul 93, si a reluat cu capul pe langa poarta lui Lindegaard.