radu dragusin AC Milan Genoa Stranieri
Data publicarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 16:42
Data actualizarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 16:41

Radu Drăgușin a fost titular la Genoa în eșecul dramatic suferit de echipa sa contra lui AC Milan, scor 0-1, în runda a opta din Serie A.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Christian Pulisic în minutul 87, însă finalul a fost incendiar. Mike Maignan a fost eliminat în minutul 90+9, iar în poarta lui AC Milan a fost nevoit să intre atacantul Olivier Giroud, având în vedere că oaspeții efectuaseră toate schimbările. Francezul s-a descurcat excelent și l-a blocat pe George Pușcaș la o fază periculoasă de atac a celor de la Genoa.

Presa din Italia, laude pentru Radu Drăgușin: "Cel mai bun de pe teren. De netrecut"

Radu Drăgușin, din nou integralist la Genoa, a fost lăudat de presa din Italia. Jurnaliștii de la Pianeta Genoa l-au desemnat cel mai bun jucător de pe teren și i-au acordat nota 7.

"Drăgușin, cel mai bun jucător de pe teren. A fost aproape de gol cu un șut cu piciorul stâng, a fost atent la fiecare mingea și a câștigat toate duelurile. De netrecut în această seară", au scris italienii.

Radu Drăgușin (21 de ani) a fost integralist la Genoa în toate cele 9 meciuri din acest sezon. Fundașul român a oferit un assist la meciul cu AS Roma, câștigat de echipa sa în urmă cu două săptămâni, scor 4-1.

George Pușcaș, cel mai slab conform Gazzetta dello Sport

Olivier Giroud a avut o intervenție salvatoare la ultimul atac al gazdelor, când l-a blocat excelent chiar pe George Pușcaș, în interiorul careului, profitând de preluarea lungă a atacantului român.

Gazzetta dello Sport l-a notat pe George Pușcaș cu 5.5 pentru prestația avută în minutele pe care le-a primit de joc, în special după ratarea care putea aduce un punct important echipei sale.

„Cel mai slab. Intră în prelungiri, însă meciul se desfășoară pe lângă el: o minge bună în careu îi este suflată de Giroud care, deși a intervenit bine, nu s-a născut cu mănuși în mână”, a scris Gazzetta dello Sport.