George Pușcaș l-a făcut pe Olivier Giroud „mai bun decât Onana”! Internetul a 'explodat' la intervenția atacantului în fața românului

Olivier Giroud AC Milan Andre Onana Genoa George Puscas Campionate externe
Data publicarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 12:28
Data actualizarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 13:17

Genoa a pierdut duelul de pe teren propriu cu AC Milan din etapa cu numărul 8 din Serie A, scor 0-1.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Cristian Pulisic, în minutul 87. Finalul a fost unul tensionat, dar și spectaculos în același timp. Mike Maignan a fost eliminat în minutul 9 de prelungiri, iar din cauză că Stefano Pioli își epuizase schimbările, în poartă în locul său a intrat Olivier Giroud.

Atacantul francez a avut o intervenție salvatoare la ultimul atac al gazdelor, în minutul 104, când George Pușcaș a primit bine de la un coechipier, dar a ratat preluarea în careu, iar balonul a fost interceptat de Giroud, care a boxat din cădere. Intervenția a fost extrem de bună, iar campionul mondial din 2018 a fost lăudat pentru că a păstrat poarta intactă.

Internauții au început să râdă de Andre Onana, comparându-l cu Olivier Giroud

Intervenția lui Giroud a dat startul la glume pe internet, după startul dezastruos de care a avut parte Andre Onana în poarta lui Manchester United. Fostul goalkeeper de la Inter a gafat în majoritatea meciurilor disputate de „diavolii roșii”, încasând goluri ușor. Onana are un singur meci fără gol primit în campionat, asemenea lui Olivier Giroud, după cum au remarcat și fanii.

„După ce am văzut astea două clipuri pot confirma că Giroud este un portar mai bun decât Onana”, „Intervenția lui Olivier Giroud este mai bună decât cariera lui Onana la Manchester United”, „Giroud ca portar e mai bun decât Onana”, „Cum le explic copiilor că Giroud are mai multe clean sheet-uri în octombrie decât Onana?”, sunt câteva dintre comentariile de pe Twitter.

Cum a analizat Gazzetta dello Sport prestația românilor în Genoa - AC Milan

Gazzetta dello Sport l-a notat pe George Pușcaș cu 5.5 pentru prestația avută în minutele pe care le-a primit de joc, în special după ratarea care putea aduce un punct important echipei sale.

„Cel mai slab. Intră în prelungiri însă meciul se desfășoară pe lângă el: o minge bună în careu îi este suflată de Giroud care, deși a intervenit bine, nu s-a născut cu mănuși în mână”, a scris Gazzetta dello Sport.

Radu Drăgușin a primit cea mai mare notă din lotul echipei sale, 7, la egalitate cu Vasquez, desemnat de Gazzetta dello Sport drept cel mai bun jucător de la Genoa: „Excelent la Musah, prezent la centrul terenului, cu Pulisic amenințând în zona roșie a fost bun. Aproape a marcat și un gol. Pentru un jucător plătit 40.000 de euro de la Juve, nu e rău”.