Italienii, fără milă cu Radu Drăgușin după eșecul contra Romei: "O dezamăgire! Nu demonstrează că merită să fie titular"

radu dragusin AS Roma Salernitana Serie A Stranieri
Data publicarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 21:39
Data actualizarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 21:44

Salernitana, echipa lui Radu Drăgușin, a pierdut meciul disputat pe terenul lui AS Roma, scor 1-2, în runda cu numărul 32 din Serie A.

Radu Drăgușin a început meciul de pe banca de rezerve, iar Salernitana a deschis scorul pe Stadio Olimpico în minutul 22. La o lovitură liberă de la aproximativ 26 de metri, Franck Ribery a împins ușor mingea către Ivan Radovanovic, care a șutat fantastic și l-a lăsat fără replică pe Rui Patricio.

Italienii, fără milă cu Radu Drăgușin după eșecul contra Romei

Drăgușin a fost primul jucător introdus de Davide Nicola la Salernitana, fundașul român înlocuindu-l pe Luca Ranieri, după o oră de joc. Pe final, ultima clasată din Serie A nu a mai reușit să țină ritmul și s-a văzut învinsă.

Mai întâi, Carles Perez a egalat în minutul 81 cu un șut excelent din afara careului, iar Chris Smalling a înscris golul victoriei patru minute mai târziu, când o centrare expediată de Veretout din lovitură liberă a depășit toți jucătorii oaspeților, iar fostul fundaș al lui Manchester United a apărut excelent la finalizare.

Prestația lui Radu Drăgușin a fost criticată de jurnaliștii de la Tuttomercatoweb, care i-au acordat nota 5 celui pe care îl consideră vinovat la golul marcat de Smalling: "Poziționat greșit la golul de 2-1. Nu face nimic prin care să demonstreze că merită să fie titular. Una dintre dezamăgirile campaniei de transferuri făcută de Sabatini (n.r - Walter Sabatini, directorul sportiv al Salernitanei)".

În urma acestui eșec, Salernitana rămâne pe ultimul loc, cu 16 puncte și are șanse foarte mici să se salveze de la retrogradare. Echipa lui Drăgușin e la nouă lungimi de Cagliari, ocupanta poziției 17, însă are un meci mai puțin jucat.

Radu Drăgușin, împrumutat de la Juventus, a fost integralist în primele cinci meciuri de după transfer, însă ulterior a devenit rezervă. Fundașul nu a fost folosit deloc în precedentele trei partide, iar acum a fost pe teren pentru aproximativ 30 de minute contra Romei.