El e singurul ROMAN care sta la masa cu Del Piero, Totti si Inzaghi! Mutu a intrat in PANTEONUL fotbalului italian si e peste jucatori de LEGENDA!

Adrian Mutu Serie A Stranieri
Data publicarii: Duminica 15 Ianuarie 2012, 18:11
Data actualizarii: Duminica 15 Ianuarie 2012, 18:11

Mutu a intrat in clubul select al jucatorilor care au depasit 100 de goluri in Serie A.

Mutu a inscris doua goluri in meciul dintre Cesena si Novara din Serie A, incheiat cu scorul de 3-1. Mutu a deschis scorul cu un sut din careu in minutul 19 si tot el a majorat diferenta 10 minute mai tarziu din penalty. Mai mult, Mutu a contrubuit la al treilea gol marcat de echipa sa, dupa ce o centrare trimisa de el in fata portii a fost deviata in poarta de un fundas advers. Mutu a mai scos un penalty, insa s-a accidentat la acea faza si a fost inlocuit inainte sa apuce sa bata pentru hattrick.

Ajuns la 101 goluri in Serie A, Mutu poate sa stea linistit la masa jucatorilor de legenda ai campionatului italian. "Briliantul" l-a egalat pe Luca Toni pe locul 10 in topul golgheterilor all-time aflati inca in activitate. Topul e condus de Totti, cu 209 goluri si continuat de Del Piero, 185 de goluri si Inzaghi cu 155. Di Natale si Gilardino mai sunt si ei in top. Mutu mai are un obiectiv inaintea finalului de sezon. Il poate intrece pe Ibrahimovic, care e in fata lui cu 106 reusite in Serie A.