El e cel mai GHINIONIST roman din Europa in acest sezon: Vestea care ii poate distruge tot anul lui Sapunaru

Data publicarii: Duminica 11 Martie 2012, 13:39
Data actualizarii: Duminica 11 Martie 2012, 13:39

Sapunaru traieste un sezon de cosmar. S-a accidentat tocmai cand antrenorul incepea sa-si puna baza in el. Acum poate vedea restul sezonului de pe banca.

De cand Villas Boas a plecat de la Porto, Sapunaru nu a mai avut viata buna cu Vitor Pereira. A inceput ca titular, dar o accidentare l-a facut sa rateze o mare parte din acest sezon.

Cand s-a refacut, Sapunaru nu a mai avut loc in prima echipa dupa ce un fundas dreapta reprofilat pe postul sau a dat randament perfect.

Pana acum o luna, Sapunaru avea minute jucate la Porto aproape cat Pantilimon la Manchester City, adica extrem de putine.

In returul cu City din Europa League, Sapunaru a apucat sa intre dupa ce Porto avea deja 3 oameni absenti din aparare. Cu Alvaro Pereira suspendat, un jucator indisponibil si un accidentat in timpul meciului, Pereira s-a decis sa-l introduca pe Sapunaru, fiind ultima varianta pentru antrenorul portughez.

Porto a pierdut acel meci cu 4-0 pe stadionul lui City, insa Sapunaru nu a fost scos vinovat pentru acel scor, fiind nerefacut total.

De la acel meci, Sapunaru a mai legat 6 partide in teren pentru Porto, pana aseara, cand in minutul 55 s-a accidentat cu Academica si a fost schimbat cu Djalma.

Sapunaru a suferit o lovitura destul de puternica la genunchiul drept care ar putea sa-l tina departe de teren o etapa sau doua, indeajuns cat un coleg sa-i ia iar locul in prima echipa, iar el sa astepte pe banca o sansa pana la finalul sezonului.