EXCLUSIV Dorin Goian știe motivul pentru care Ianis Hagi a plecat de la Rangers: "Și asta a contat"

Dorin Goian alaves Ianis Hagi rangers Stranieri
Data publicarii: Marti 05 Septembrie 2023, 21:13
Data actualizarii: Marti 05 Septembrie 2023, 21:12
Ianis Hagi (24 de ani) a plecat de la Rangers la Alaves, sub formă de împrumut, pentru un sezon.
Revenit după o accidentare gravă, care l-a ținut departe de gazon aproximativ un an, Ianis Hagi nu a reușit să revină printre titularii obișnuiți ai lui Rangers. Șeptarul scoțienilor și-a exprimat public nemulțumirea față de minutele puține prinse, iar câteva zile mai târziu a semnat cu Alaves.

Dorin Goian: "Ianis Hagi se gândește la națională, eu cred că a contat în alegerea lui"

Dorin Goian (42 de ani), jucător la Rangers în perioada 2011-2012, consideră că un alt motiv pentru care Ianis Hagi a luat această decizie este acela că fiul "Regelui" își dorea să rămână în circuitul echipei naționale. De altfel, Edi Iordănescu l-a convocat pentru meciurile cu Israel și Kosovo, din această lună.

"E clar că a revenit după accidentare și și-ar fi dorit să joace mai mult în perioada asta. Din păcate nu a fost așa. Rangers e o echipă mare, cu concurență mare pe posturi.

El și-a dorit să reintre cât mai repede și a găsit o soluție unde are șanse să joace mai mult. Cu siguranță se gândește și la echipa națională, iar faptul că nu juca la Rangers îl putea împedica să reintre în circuitul echipei naționale. Eu cred că și motivul acesta a contat în alegerea lui de a pleca de la Rangers în Spania", a spus Dorin Goian, pentru Sport.ro.

Ianis Hagi a debutat în weekend la Alaves. Mijlocașul român a fost introdus în minutul 88 al meciului cu Valencia, câștigat de echipa sa, scor 1-0.

Basarab Panduru: "Ianis, după numărul de minute avute, trebuia să fie la națională? E luat pe alte criterii"

Deciziile luate de selecționer cu privire la fotbaliștii chemați la prima reprezentativă au fost intens comentate, mai mulți oameni afirmând că anumiți jucători nu ar fi trebuit convocați.

"Câte goluri a dat Ştefănescu? Te uiţi pe cifrele lui şi zici că nu are cum. La Ianis e altfel de gândire, de care ne tot spune mereu, că aducem jucătorii care au fost la echipa naţională. A fost la meciul cu Elveţia. Ştefănescu nu e ca Ianis de cinci, şase ani la echipa naţională. Ianis are 200 de minute în 20 de luni.

Mihăilă merită? (n.r. - s-au menţionat cele două goluri cu Elveţia). Vezi, asta spun. Dacă-l întrebi pe Edi Iordănescu cine crede că intră în minutul 75 şi marchează, Ştefănescu sau Mihăilă... Evident că Mihăilă.

Ianis, după numărul de minute avute în ultimul timp, trebuie să fie la naţională? E altă discuţie, pe alte criterii e luat Ianis. Şi la Mihăilă sunt alte criterii. Puşcaş câte minute are jucate? Nada, nada, nada (n.r. - nimic). A mers pe nişte idei, că ăştia sunt acolo, că fac acolo, că au mai făcut la naţională, că au mai dat gol. Ştefănescu avea o şansă să vină la naţională dacă juca şi dădea şi nişte goluri.

Nu merita niciunul dintre ăia, dacă nu joacă, dacă au zero minute. Regulile nu sunt făcute pentru toată lumea. Unii joacă zero minute şi sunt, alţii joacă şi nu sunt. Bun, poţi să te antrenezi cum vrei, dar dacă nu joci... Când nu joci e o problemă mare. Nu ai cum să fii bun în momentul când te bagă, dacă nu joci trei, şase luni", a declarat Basarab Panduru la Orange Sport.