Daniel Boloca, mai bun decât Radu Drăgușin! Mijlocașul liderului din Serie B a marcat și a fost printre remarcații partidei cu Genoa

Daniel Boloca Frosinone Genoa radu dragusin Serie B Stranieri
Data publicarii: Sambata 13 Mai 2023, 19:54
Data actualizarii: Sambata 13 Mai 2023, 20:12

Promovate deja în Serie A, Frosinone și Genoa s-au întâlnit în etapa a 37-a din Serie B.

Frosinone a învins pe teren propriu, scor 3-2, pe Genoa, unul dintre golurile gazdelor fiind marcat de Daniel Boloca.

Frosinone a disputat sâmbătă derby-ul Serie B, cu Genoa, într-un meci în care, pe teren, s-au aflat trei fotbalişti români. Oaspeţii au deschis scorul încă din minutul 14, când Milan Badelj a profitat de o respingere greşită şi a înscris de la marginea careului.

În minutul 27, Genoa a rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Mattia Bani şi Frosinone şi-a revenit repede, iar Luca Mazzitelli a egalat în minutul 29, pentru ca în minutul 45+1, Daniel Boloca să aducă gazdele în avantaj.

Repriza secundă a început cu ocazii ale gazdelor, care au reuşit să se desprindă în minutul 77, prin reuşita lui Gennaro Borrelli. În minutul 90+1 arbitrul Gianpiero Miele a anulat un gol al lui Gudmundsson, dar după consultarea VAR, golul islandezului a fost validat şi partida s-a încheiat 2-2.

Daniel Boloca a fost integralist la Frosinone, la fel şi Radu Drăguşin la Genoa. George Puşcaş a întrat pentru Genoa în minutul 65.

Notele obținute de români, în Frosinone - Genoa

Jurnaliștii de la Tuttomercatoweb au analizat evoluțiile fotbaliștilor care au evoluat în partida dintre Frosinone și Genoa, inclusiv ale celor trei jucători români.

"Personalitatea marcantă a mijlocului gazdelor. A marcat primul gol al sezonului cu o diagonală chirurgicală, care nu i-a lăsat nicio șansă lui Martinez", au scris despre Boloca, pe care l-au notat cu 7.

"Prestație solidă în centrul apărării pentru fundașul care apare și în faza ofensivă. A fost păcălit de fenta lui Borrelli la al treilea gol al celor de la Frosinone", a fost descrierea lui Drăgușin, notat cu 5,5.

"A încercat să se facă remarcat cu câteva lovituri de cap, dar nu a reușit să fructifice nici una", l-au prezentat pe Pușcaș, notat cu 5,5.