Cuvinte mari în Scoția pentru Ianis Hagi: "Atingeri minunate, viziune impresionantă". Ce note a primit

Ianis Hagi rangers Stranieri
Data publicarii: Joi 16 Decembrie 2021, 08:16
Data actualizarii: Joi 16 Decembrie 2021, 08:38

Rangers este lider în Scoția, la patru puncte în fața rivalei Celtic.

Ianis Hagi (23 de ani) a fost integralist la Rangers în victoria de pe teren propriu contra lui St. Johnstone, scor 2-0, în etapa a 14-a din Scoția.

Ianis Hagi, lăudat în Scoția după ultimul meci al lui Rangers

Golurile echipei lui Giovanni van Bronckhorst au fost reușite de atacantul columbian Alfredo Morelos, în minutul 43, și de Ryan Kent, extrema stângă crescută la Liverpool, în minutul 49.

Ianis Hagi a fost titularizat în banda dreaptă a atacului campioanei Scoției și, în ciuda faptului că nu a reușit să marcheze sau să ofere vreo pasă de gol, românul a fost lăudat pentru contribuția din partida cu St. Johnstone.

Publicația Ibrox News i-a acordat nota 8 lui Ianis Hagi: "St. Johnstone nu i-a făcut față internaționalului român, care s-a conectat excelent cu colegii din ofensivă. Rangers chiar putea să marcheze mai mult, iar Hagi trebuia să fie pe lista marcatorilor. Totuși, a fost o prestație grozavă a playmaker-ului", a scris sursa citată.

Cei de la Football Scotland i-au acordat lui Hagi nota 6: "Câteva atingeri minunate și o viziune impresionantă. Munca depusă de român este de multe ori trecută cu vederea".

Rangers a ajuns la șapte victorii consecutive în campionat, ocupând prima poziție, cu 45 de puncte, la patru lungimi în fața rivalei Celtic.

În 2021, echipa lui Ianis Hagi va mai disputa trei partide în Premiership: cu Dundee Utd (18 decembrie), St. Mirren (26 decembrie) și Aberdeen (29 decembrie).