VIDEO Atacantul român de 18 ani de la AC Milan, ”cel mai bun de pe teren, căpitan, număr 10 și lider”!

Alexandru Siman AC Milan Cagliari Sportul Studentesc Vasile Siman Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Marti 24 Octombrie 2023, 11:29
Data actualizarii: Marti 24 Octombrie 2023, 11:53

Alexandru Șiman a înscris o dublă în ultima etapă și este deja considerat o ”certitudine” în Italia.

AC Milan Under-18 s-a impus cu 3-2 duminică în deplasarea de la Cagliari și este lider în campionat după cele șase etape disputate. Eroul întâlnirii a fost atacantul român Alexandru Șiman, autorul unei duble.

Tuttomercatoweb l-a lăudat pe Alexandru Șiman, decisiv în Cagliari - Milan 2-3

”Alexandru Șiman a urcat-o pe Milan în fruntea clasamentului. Numărul 10 este o certitudine pentru echipa lui Christian Terni.

Inevitabil, dacă marchezi două goluri, inclusiv cel decisiv în ultimul minut, nu poți să nu fii cel mai bun pe teren.Sport.ro

Alexandru Șiman, sosit în ianuarie de la Sportul Studențesc din România (n.r. - este fiul fostului patron din Regie, Vasile Șiman), a reușit deja să își croiască un rol important în cadrul grupului.

În acest meci, de altfel, el a avut onoarea și povara de a purta banderola de căpitan. O prestație de lider și calitate din partea numărului 10, care a reușit să creeze ceva periculos de fiecare dată când a atins mingea.Sport.ro

Primul gol a venit în minutul 44, după un penalty apărat, când mingea a ajuns pe capul lui Șiman, care a fost cel mai rapid și a trimis-o în plasă.

Al doilea gol a sosit când meciul se apropia de final, pe un contraatac bine condus pe flancul stâng”, a notat Tuttomercatoweb.

În vară a fost promovat de Stefano Pioli la prima echipă a lui AC Milan

Au fost primele goluri în acest campionat pentru Alexandru Șiman, care joacă de regulă pe postul de extremă dreapta.

În vară, tânărul atacant român, care a împlinit 18 ani în această lună, a fost inclus de antrenorul Stefano Pioli în lotul primei echipe pentru amicalul cu Lumezzane, câștigat cu 7-0.