Alica Schmidt campionatele mondiale de atletism Stiri
Data publicarii: Luni 18 Iulie 2022, 12:50
Data actualizarii: Luni 18 Iulie 2022, 12:51

În această perioadă se desfășoară Campionatele Mondiale de Atletism în Statele Unite ale Americii.

Alica Schmidt (23 ani) a fost numită drept „cea mai frumoasă atletă din lume”, iar la acest turneu a reușit să se evidențieze doar prin aspect, nu și prin prestație, cel puțin până acum. Atleta a participat la proba 4x400 metri alături de ștafeta mixtă a Germaniei, însă echipa a încheiat doar pe locul al cincilea în calificări, ratând astfel participarea în finală.

Mesajul Alicăi Schmidt, după ce a ratat finala la ștafetă mixtă cu Germania

Tânăra a postat un mesaj pe contul de Instagram, tristă pentru rezultatul pe care l-a obținut, însă încrezătoare că ar putea scoate timpi mai buni la proba 4x400 ștafetă feminină.

„Nu am obținut rezultatul dorit ieri la ștafeta mixtă și știm că suntem capabili de mai mult de atât. Capul sus și ne uităm înainte! Ștafeta feminină 4x400 de sâmbăta viitoare.

Sunt extrem de recunoscătoare să mă aflu la primele mele Campionate Mondiale și să câștig experiență”, a scris Alica pe Instagram.