ZIUA NAȚIONALĂ | 10 evenimente din sport care ne-au făcut mândri în 2021 că suntem români

Data publicarii: Miercuri 01 Decembrie 2021, 11:15
Data actualizarii: Miercuri 01 Decembrie 2021, 13:13

România nu mai este de mult o sperietoare pentru rivale în sport, însă sportivii români au reușit prin ambiție și determinare să scrie istorie pentru țara noastră, în ciuda minusurilor de tot felul cu care se confruntă în perioada de pregătire.

1 decembrie, ziua națională a României, este ziua în care mândria națională atinge cote maxime, ceea ce face din această zi, una perfectă pentru rememorarea evenimentelor sportive care ne-au făcut mândri că suntem români.

1. Medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo, la canotaj

Nicoleta Ancuţa Bodnar și Simona Geanina Radiș au cucerit medalia de aur în proba de dublu vâsle feminin. Aceasta a fost și singura medalie de aur cucerită de delegația română care a participat la JO de la Tokyo. Cele două au făcut o cursă de vis, devansându-și cu mult celelalte cinci adversare și stabilind în final și un nou record olimpic. Canotoarele române au făcut cursa de 2.000 de metri în 6 minute 41 de secunde și 3 sutimi.

2. Medalie de argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo, la scrimă

Ana-Maria Popescu a cucerit argintul în proba de spadă feminin, la capătul unui meci extrem de tensionat, la finalul căruia a fost la un atac de aurul olimpic.

3. Medalie de argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo, la canotaj

Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă au cucerit medalia de argint în proba de dublu rame masculin. Cei doi au reușit atunci o curs de recuperare de excepție, după un start mai slab.

4. Medalie de argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo, la canotaj

Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu și Cosmin Pascari au cucerit medalia de argint în proba de patru rame fără cârmaci masculin. Cei patru canotori români au fost la 3 zecimi de secundă de aurul olimpic, încheind cursa cu timpul de 2000 de metri în 5 min 43 sec 13 sutimi, sosind la 37 de sutimi de campionii olimpici.

5. Locul patru la Jocurile Olimpice de la Tokyo, la înot

David Popovici s-a clasat pe locul patru în proba de 200 metri liber. Sportivul român pregătit de Adrian Rădulescu a încheiat proba la „o unghie” de locul trei.

6. Medalie de argint la Jocurile Paralimpice, la ciclism

Eduard Novak a cucerit argintul în proba de urmărire individuală pe 4.000 m (categoria C4), pe Velodromul Izu, devenind primul ministru în funcție care câștigă o medalie.

7. Medalie de argint la Jocurile Paralimpice, la judo

Alex Bologa a câștigat medalia de bronz în cadrul categoriei 60 kg, la Jocurile Paralimpice de la Tokyo. El a câştigat meciul cu uzbecul Şerzod Namozov.

8. Prima medalie de aur pentru România în bazin scurt

David Popovici a devenit la începutul lunii noiembrie campion european la 200 de metri liber în bazin scurt, cu timpul de 1:42.12, cea mai bună performanță personală în bazin scurt. Medalia lui David Popovici reprezintă primul titlu european pentru România în bazin scurt de când se organizează această competiţie, adică din 1991.

9. Eliza Samara, bronz la Campionatul European individual de tenis de masă

Elizabeta Samara a obținut medalia de bronz la Campionatul European individual care a avut loc în Varșovia, Polonia, între 22-27 iunie 2021, în proba de simplu feminin.

10. Medalie de aur la Campionatul Mondial U23, la lupte

Luptatoarea Ana Andreea Beatrice, legitimată la CSA Steaua București, a câștigat medalia de aur la Campionatul Mondial de lupte U23 din Belgrad, Serbia.

*Bonus: David Popovici, desemnat cel mai bun tânăr sportiv din Europa. Ana-Maria Popescu, desemnată pentru a cincea oră cea mai bună spadasină a lumii.

Felicitări tuturor sportivilor români care ne-au făcut cinste în lume în competițiile la care au luat parte, indiferent dacă s-au întors acasă cu medalii sau nu.