FOTO ȘI VIDEO Senzația de 16 ani de la Mondiale a pierdut finala după ce a condus cu 4-2! Câți bani încasează Luke Littler

Luke Littler Campionatul mondial de Darts Luke Humphries Sporturi
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 04 Ianuarie 2024, 09:02
Data actualizarii: Joi 04 Ianuarie 2024, 09:10

S-a încheiat Campionatul Mondial de Darts, care s-a desfășurat la Londra, în perioada 15 decembrie - 3 ianuarie.

Luke Littler, senzația de doar 16 ani din darts, care a impresionat cu prestațiile sale, a disputat finala împotriva lui Luke Humphries (28 ani). Tânărul Luke a fost la un pas aproape de istorie, însă deși viitorul pare să fie al său, prezentul îi aparține lui Humphries.

Luke Littler părea să aibă stelele aliniate în favoarea sa la acest turneu, având un parcurs absolut impresionant până în finală, iar fotoliul de lider mondial pare să-i fie asigurat mai devreme sau mai târziu.

Remontada nebună pentru Luke Humphries în finala cu Luke Littler

Deși a început ușor „stângaci” finala, Littler a ajuns să conducă cu 4-2 în fața lui Humphries. Tânărul jucător de darts a fost aproape de 5-2, care îl putea duce mult mai aproape de victoria mult visată, însă a ratat două aruncări la rând. Experimentatul Humphries a reușit însă să profite de eroarea lui Littler, adjudecându-și setul, iar apoi următoarele trei la rând.

Astfel, Humphries s-a impus cu 7-4 în finala disputată la Londra, încoronându-se campion mondial, după ce a câștigat trei din ultimele patru turnee majore de darts.

În urma victoriei, Humphries și-a asigurat suma de 500.000 de lire, în timp ce Luke Littler pleacă acasă cu 200.000 de lire sterline. Finala de miercuri seară a fost, de departe, cea mai „tânără” în cei 31 de ani de desfășurare a Mondialelor de Darts.

Parcursul lui Luke Littler

El a devenit popular peste noapte și s-a transformat într-o vedetă, fiind cel mai tânăr jucător de darts din istorie care atinge ultimul act al Campionatului Mondial. Puștiul a venit din calificări și a atins finala PDC World Darts Championship, eliminându-i pe traseu pe Christian Kist (Olanda / 3-0), Andrew Gilding (Anglia / 3-1), Matt Campbell (Canada / 4-1), Raymond van Barneveld (Olanda / 4-1), Brendan Dolan (Irlanda de Nord / 5-1) și Rob Cross (Anglia / 6-2). Poreclit "The Nuke", "Novichok" sau "Darts robot", acesta este originar din comitatul Cheshire și a început să joace darts la vârsta de 1 an și jumătate.

El l-a întâlnit în penultimul act pe compatriotul Rob Cross (33 de ani / actualul nr. 8 mondial), în timp ce în cealaltă semifinală s-au duelat alți doi englezi, Scott Williams (32 de ani / locul 52 mondial) și Luke Humphies (28 de ani / locul 3 mondial), ultimul câștigând cu 6-0.