Dezastru la naționala României! Scor neverosimil, 5 goluri primite pe repriză, reacția federației: ”Am luptat cu sufletul!”

echipa nationala de polo Andrei Neamţu Bogdan Rath Cupa Mondiala la polo Tudor Fulea Sporturi
Data publicarii: Sambata 01 Iulie 2023, 08:57
Data actualizarii: Sambata 01 Iulie 2023, 08:58

Reprezentativa de polo a României a fost surclasată de Italia la Los Angeles, în cadrul Cupei Mondiale.

Naţionala masculină de polo pe apă a României a fost surclasată de Italia cu 20-2 (5-0, 5-1, 5-0, 5-1), vineri, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, turneu găzduit de Los Angeles (California/SUA).

Golurile echipei antrenate de Bogdan Rath şi George Deacu au fost marcate de Andrei Neamţu şi Tudor Fulea.

România - Italia 2-20! Am primit 5 goluri pe repriză

Pentru italieni au marcat Francesco Di Fulvio (3), Andrea Fondelli (3), Giacomo Cannella (3), Edoardo Di Somma (3), Matteo Iocchi Gratta (3), Lorenzo Bruni (2), Luca Marziali (2) şi Gonzalo Echenique (1).

Tricolorii vor juca în continuare pentru locurile 5-8, următorul meci fiind programat sâmbătă, scrie Agerpres.

Reacția Federației Române de Polo

”Am luptat cu sufletul!

Emoțiile unei aseamea competiții și-au spus cuvântul. Seniorii României au făcut tot ce au putut, dar forța Italiei s-a văzut.

Italienii au fost astăzi mai buni decât noi și chiar dacă am avut voință nu am putut să le facem față. Oamenii care au pus România pe tabelă au fost Tudor Fulea și Andrei Neamțu. Scorul final al partidei a fost 20 - 2.

Următorul meci al României va fi împotriva pierzătoarei dintre Serbia și SUA de la 01:00.

Băieți, capul sus! Vă susținem necondiționat, iar o bătălie pierdută nu înseamnă că am pierdut și războiul! Împreună suntem mulți și strigăm Hai România!”, a scris Federația Română de Polo pe pagina oficială de Facebook.