VIDEO EXCLUSIV Regele! David Popovici, aur în finala de la 200 m liber a CM de înot pentru juniori din Peru (LIVE pe VOYO). Prima reacție

Data publicarii: Joi 01 Septembrie 2022, 02:29
Data actualizarii: Joi 01 Septembrie 2022, 07:49

David Popovici a cucerit joi dimineața aurul în finala de la 200 m liber (1:46,18) a CM de juniori de la Lima, în direct pe VOYO și Sport.ro.

UPDATE 2:40 PRIMA REACȚIE A CAMPIONULUI MONDIAL. "Publicul m-a ajutat enorm, mă distrez, a fost o cursă foarte bună", a declarat David Popovici după ce a încheiat finala, susținut de un grup de aproape 30 de români în tribune.

UPDATE 2:29 Timpul sportivului de la CS Dinamo a fost echivalent cu un NOU RECORD al competiției.

Elevul lui Adrian Rădulescu și-a adjudecat a doua medalie la Lima, în proba de 200 m liber, după aurul luat la ștafetă 4x100 m liber, miercuri dimineața.

Calm, cu mare încredere în propriile forțe, Popovici a alunecat elegant pe apă în finala de la 200 m liber după ce în calificări obținuse timpul de vârf.

A plonjat primul și a luat un avans încă de la prima jumătate de bazin și a mărit ritmul treptat.  A pus avans la fiecare întoarcere și a mai câștigat încă o dată prestanță la Mondialul de juniori din Lima.

• 1:46,18 a fost timpul care l-a fâcut să zâmbească discret la final pe superstarul înotului mondial.
  • 1:48,19 a fost timpul lui Daniel Meszaros (Ungaria), ocupantul locului secund.
  • 1:49,05 a fost timpul lui Filippo Berxtoni (Italia), medalatul cu bronz

UPDATE 2:21 David Popovici a intrat în arenă pentru a concura în finala de la 200 m liber a CM de juniori de la Lima.

Știrea inițială

David Popovici (17 ani) s-a calificat în această seară în finala de la 200 m liber a Mondialului de juniori din Lima.

Elevul lui Adrian Rădulescu a câștigat seria a șaptea din calificări, cu timpul de 1:49,40 (cel mai bun din calificări) și la noapte poate cuceri a doua medalie după aurul luat cu ștafeta de 4x100 m liber, în dimineața zilei de miercuri.

Ștefan Cozma, cu 1:53,37., s-a oprit în serii în proba de 200 m liber.

Finala este programată la noapte, de la ora 2:17, ora României, LIVE pe VOYO și pe www.sport.ro.

România, două medalii la Lima

România a cucerit până acum două medalii la Lima, prin aur prin ștafeta de 4x100 m liber ((David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu)  și argint prin Vlad Stancu la 400 m liber.

VIDEO - Cursa de aur a băieților de la 4x100 m liber