VIDEO „Plângăciosul” Vinicius: cum a reacționat brazilianul după ce rivalul său l-a ridiculizat chiar pe Bernabeu

Vinicius Pablo Maffeo Real Madrid Real Madrid-Mallorca Spania
Data publicarii: Joi 04 Ianuarie 2024, 14:42
Data actualizarii: Joi 04 Ianuarie 2024, 15:13
Real Madrid a câștigat greu acasă, 1-0 cu Mallorca, în etapa a 19-a din La Liga.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Rüdiger în minutul 78. „Albii” au suferit mult, într-un joc în care insularii au lovit de două ori bara, dar rămân lideri în Spania, la egalitate de puncte cu revelația Girona.

Maffeo l-a făcut „plângăcios” pe Vinicius

Unul dintre momentele tensionate de pe Santiago Bernabeu a avut loc în prima repriză. Protagoniști au fost Pablo Maffeo, fundașul dreapta de la Mallorca, și Vinicius, care au o rivalitate pornită încă de acum două sezoane.

La capătul unei faze controversate, Maffeo, care a fost convocat la ultima acțiune a Argentinei, și-a dus mâinile la față și a sugerat că brazilianul este un „plângăcios”. Vinicius nu a răspuns provocării, a zâmbit sarcastic și incidentul s-a încheiat cu o îmbrățișare între cei doi.

„Gest lamentabil al lui Maffeo”, a scris publicația La Razon, în timp ce Mundo Deportivo a notat că argentinianul ar putea fi suspendat pentru două partide, după ce „și-a bătut joc de Vinicius în timpul meciului”

Istoria conflictului dintre Maffeo și Vinicius

Conflictul dintre Maffeo și Vinicius a început pe 14 martie 2022, la un meci câștigat cu 3-0 de Real Madrid. Fundașul lateral de la Mallorca l-a atacat dur pe brazilian, fiind aproape să-l accidenteze grav, dar nu a primit nici măcar cartonaș galben.

În februarie 2023, la Palma, într-un meci încheiat cu 1-0 pentru Mallorca, Maffeo a făcut un gest asemănător spre Vinicius, numindu-l „plângăcios”. Argentinianul a explicat că era sătul de nemulțumirile brazilianului, care se plângea că este „vânat” și neprotejat.

Născut în Catalonia, Pablo Maffeo este eligibil pentru Argentina datorită mamei sale. Momentan, deși convocat de Lionel Scaloni pentru meciurile cu Uruguay și Brazilia, din preliminariile Mondialului din 2026, nu a apucat să debuteze pentru „pume”.