Zidane intra in istorie cu Real! A egalat recordul de victorii consecutive al lui Guardiola cu Barcelona

Zinedine Zidane Real Madrid Spania
Data publicarii: Luni 19 Septembrie 2016, 09:09
Data actualizarii: Luni 19 Septembrie 2016, 09:10

Zinedine Zidane a mai reusit o performanta importanta.

Real Madrid, pregatita de francezul Zinedine Zidane, a invins duminica in deplasare, cu scorul 2-0, formatia Espanyol Barcelona, inregistrand cu aceasta ocazie a 16-a victorie consecutiva in campionatul Spaniei, egaland recordul stabilit de rivala FC Barcelona sub comanda lui Pep Guardiola, in sezonul 2010-2011.

Lipsita de starurile Cristiano Ronaldo si Gareth Bale in acest joc, Real a mizat in ofensiva pe doi jucatori la fel de talentati, columbianul James Rodriguez, cel care a deschis scorul in prelungirile primei reprize (min. 45+2), si francezul Karim Benzema, care a inchis tabela in minutul 71, cand a marcat primul sau gol al sezonului.

Elevii lui Zidane au imbunatatit, cu aceasta ocazie, cea mai buna serie de victorii din istoria clubului Real Madrid (15), care data din sezonul 1960-1961, egaland totodata recordul Barcei lui Guardiola. Antrenorul francez va avea ocazia sa stabileasca un nou record absolut in Spania, cu 17 victorii consecutive, miercuri, in partida de campionat cu Villarreal.

Villarreal, viitoarea adversara a Stelei, a dispus cu 2-1 de Real Sociedad, gratie ''dublei'' lui Nicola Sansone (22, 25), dupa ce bascii deschisesera scorul prin Yuri (35).

Rezultate inregistrate in etapa a 4-a a campionatului Spaniei:
Espanyol Barcelona - Real Madrid 0-2
Au marcat: James Rodriguez 45+2, Karim Benzema 71.

Villarreal - Real Sociedad 2-1
Au marcat: Nicola Sansone 22, 25, respectiv Yuri 35.
Penalty ratat: Alexandre Pato (Villarreal) 16.
Cartonas rosu: Joseba Zaldua (Sociedad) 90+3.

Athletic Bilbao - CF Valencia 2-1
Au marcat: Aritz Aduriz 24, 41, respectiv Alvaro Medran 2.

Osasuna - Celta Vigo 0-0

Las Palmas - Malaga 1-0
A marcat: Momo 10 - penalty.

Eibar - FC Sevilla 1-1
Au marcat: Pedro Leon 64, respectiv Luciano Vietto 27.
Cartonase rosii: Yoel (Eibar) 45+1, Dani Garcia (Eibar) 87.

Atletico Madrid - Sporting Gijon 5-0
Au marcat: Antoine Griezmann 2, 31, Kevin Gameiro 5, Fernando Torres 72, 90+1- penalty.

Leganes - FC Barcelona 1-5
Au marcat: Gabriel 80, respectiv Lionel Messi 15, 55 - penalty, Luis Suarez 31, Neymar 44, Rafinha 64.

Betis Sevilla - Granada 2-2
Au marcat: Alex Alegria 36, 61, respectiv Mehdi Carcela-Gonzalez 13, Alberto Bueno 33.
Cartonase rosii: Dani (Betis) 85, respectiv Ruben Vezo (54).
Penalty ratat: Ezequiel Ponce (Granada) 79.

Luni seara, echipa atacantului roman Florin Andone, Deportivo La Coruna, va juca in deplasare cu Alaves, in ultimul meci al etapei.

In clasament conduce Real Madrid, cu 12 puncte, urmata de FC Barcelona si Las Palmas, cu cate 9 puncte, Atletico Madrid, FC Sevilla si Villarreal - fiecare cu cate 8 puncte etc.

Sursa: Agerpres