Athletic Bilbao athletic bilbao - atletico madrid athletic bilbao - real madrid Atletico Madrid Spania
Data publicarii: Vineri 14 Ianuarie 2022, 08:57
Data actualizarii: Vineri 14 Ianuarie 2022, 09:01

Echipa Athletic Bilbao, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în finala Supercupei Spaniei la fotbal, învingând cu scorul de 2-1 formaţia Atletico Madrid, joi seara pe King Fahd International Stadium din Riad (Arabia Saudită).

Madrilenii au deschis scorul în repriza secundă, în urma unui autogol al portarului Unai Simon (61), însă bascii au întors rezultatul într-un interval de doar patru minute, graţie reuşitelor lui Yeray Alvarez (76) şi Nico Williams (79). În finalul jocului, arbitrul l-a eliminat pe Jose Maria Gimenez, fundaşul lui Atletico, pentru o intrare dură asupra unui adversar (90+2).

Real Madrid - Athletic Bilbao, finala Supercupei Spaniei

Athletic Bilbao o va avea ca adversară pe Real Madrid în finala programată duminică în capitala Arabiei Saudite, după ce liderul din La Liga s-a impus miercuri, cu 3-2, după prelungiri, în faţa "eternei rivale" FC Barcelona, în primul meci din semifinalele competiţiei.

Clubul din Ţara Bascilor va lupta pentru câştigarea celei de-a patra Supercupe naţionale din istoria sa, trofeu pe care Real Madrid l-a cucerit de unsprezece ori până în prezent.

În partida de joi, la care au asistat 10.000 de spectatori, au evoluat echipele:

Athletic Bilbao: Unai Simon - De Marcos, Yeray, Inigo Martínez, Balenziaga (Yuri, 75) - Berenguer (Nico Williams, 70), Zarraga (Vesga, 70), Dani García, Muniain - Sancet (Raul Garcia, 70), Inaki Williams.

Atletico Madrid: Oblak - Vrsaljko, Gimenez, Hermoso - Kondogbia (Rodrigo de Paul, 51) - Marcos Llorente (Lodi, 46), Koke (Hector Herrera, 84), Lemar (Cunha, 84), Carrasco - Joao Felix, Angel Correa (Luis Suarez, 71).