Karim Benzema celta vigo - real madrid Real Madrid Spania Karim Benzema
Data publicarii: Sambata 02 Aprilie 2022, 21:30
Data actualizarii: Sambata 02 Aprilie 2022, 21:36

Real Madrid a câștigat la limită meciul cu Celta Vigo, scor 2-1, și mai face un pas spre titlu în La Liga.

Echipa lui Carlo Ancelotti a primit nu mai puțin de trei penalty-uri în meciul cu Celta Vigo, iar toate au fost executate de Karim Benzema! Atacantul francez a punctat în minutul 19, de la punctul cu var, iar Celta a restabilit egalitatea în partea secundă, în minutul 53, prin Nolito.

Celta Vigo - Real Madrid 1-2. Meci cu trei penalty-uri, toate executate de Benzema!

Centralul Pablo Fuertes a mai acordat o lovitură de la 11 metri pentru Real Madrid în minutul 64, dar de această dată Benzema a ratat!

• Karim Benzema

Francezul s-a revanșat cinci minute mai târziu, dintr-un alt penalty, reușind să ducă scorul la 2-1 și să aducă trei puncte importante pentru echipa sa.

Benzema este, detașat, lider în clasamentul golgheterilor din La Liga, cu 24 de reușite, la zece distanță față de locul doi, ocupat de colegul său, Vincius.

Real Madrid are 69 de puncte și este la 12 puncte față de Sevilla, care are un meci mai puțin, cel cu Barcelona. Catalanii ocupă locul trei, cu două meciuri în minus față de lider. Cu două victorii, echipa lui Xavi poate ajunge la nouă puncte de lider!

În următoarea etapă, Real Madrid va primi vizita celor de la Getafe, iar Celta Vigo se va deplasa pe terenul lui Espanyol.