Joan Laporta a dezvăluit motivul pentru care a lăcrimat la gala Balonului de Aur

Joan Laporta Balonul de Aur Barcelona Gavi Pedri Spania
Data publicarii: Marti 18 Octombrie 2022, 22:50
Data actualizarii: Marti 18 Octombrie 2022, 22:50

Imaginea cu Pedri și Gavi pe aceeași scenă l-a emoționat pe președintele Barcelonei.

Karim Benzema (34 ani) a fost marele laureat la Gala Balonului de Aur. Atacantul Realului a primit trofeul pentru cel mai bun jucător al lumii în 2022, la 24 de ani de la distincția primită de Zinedine Zidane (50 ani), ultimul francez care a câștigat Balonul de Aur.

Gavi și Pedri l-au emoționat pe Joan Laporta

Însă Gavi (18 ani) a primit trofeul Kopa, acordat celui mai bun tânăr jucător. Mijlocașul Barcelonei a primit premiul chiar de la Pedri (19 ani), colegul său și jucătorul care în 2021 a cucerit trofeul Kopa.

Văzând imaginea cu cei doi puști care evoluează pentru gruparea de pe Camp Nou, Joan Laporta (60 ani) s-a emoționat chiar în timpul evenimentului. Iar la finalul acestuia a oferit un răspuns sincer pentru lacrimile sale.

„M-am emoționat când i-am văzut pe Gabi și Pedri împreună. Cum să nu o fac? Gavi a spus că Barcelona este clubul vieții lui”, a declarat Joan Laporta la finalul evenimentului.

Thibaut Courtois, ironic cu France Football și Balonul de Aur

Thibaut Courtois (30 ani) a plecat acasă cu trofeul Yashin, iar în clasamentul final pentru Balonul de Aur s-a aflat pe locul 7, în spatele lui Karim Benzema (34 ani), Sadio Mane (30 ani), Kevin De Bruyne (31 ani), Robert Lewandowski (34 ani), Mohamed Salah (30 ani) și Kylian Mbappe (23 ani).

Însă portarul lui Real Madrid a avut o reacție extrem de dură la adresa organizatorilor după ce și-a văzut poziția în clasament. Acesta a contestat trofeul primit și a ironizat France Football.

„Câștigi La Liga și câștigi Champions League, echipa ta câștigă datorită paradelor tale...și te afli abia pe locul șapte. În Top10 nu a fost nici măcar un fundaș. Cel puțin anul acesta au inventat trofeul pentru cel mai bun portar”, a declarat Courtois la final.