Halucinant! Barcelona a câștigat cu 9-0 în Cupa Reginei dar e OUT după o eroare uriașă

Barcelona Femeni Cupa Reginei Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Marti 24 Ianuarie 2023, 13:11
Data actualizarii: Marti 24 Ianuarie 2023, 13:19

Echipa de fotbal feminin a Barcelonei, campioană fără drept de apel în ultimele două sezoane, a fost eliminată din Cupa Reginei, după o eroare.

Barcelona Femeni s-a impus fără probleme în meciul cu Osasuna din optimile de finală ale Cupei Spaniei la fotbal feminin, scor 9-0. În ciuda victoriei fără drept de apel, Barcelona s-a văzut eliminată de Federație din cauza unei mari erori.

Geyse Ferreira, jucătoare transferată de la Madrid CFF în iunie 2022, a fost titulară în meciul cu Osasuna din deplasare, iar aici a intervenit gafa uriașă a catalanilor. Jucătoarea a fost eliminată sezonul trecut în sferturile de finală ale Cupei, în duelul cu Sporting de Huelva.

Barcelona, eliminată deși a câștigat cu 9-0

Fotbalista a fost sancționată cu o partidă de suspendare, eliminată fiind după ce a văzut al doilea cartonaș galben în meci. Jonatan Giraldez, antrenorul Barcei, a lăsat acasă șapte dintre jucătoarele de bază și, nefiind la curent cu sancțiunea jucătoarei, a trimis-o în 'primul 11', Geyse marcând și în minutul 53 al partidei.

În cursul zilei de marți, în ciuda contestației pe care Barcelona a depus-o, Comisia a decis eliminarea Barcelonei în favoarea Osasunei, dar și amendarea clubului cu 1001 euro.

Sursa foto: fcbarcelona.com