Franța, victorie cu Noua Zeelandă în deschiderea Cupei Mondiale de rugby

franta - noua zeelanda Cupa Mondiala de Rugby Franta Noua Zeelanda Rugby
Data publicarii: Sambata 09 Septembrie 2023, 08:16
Data actualizarii: Sambata 09 Septembrie 2023, 08:16

Selecţionata Franţei a învins reprezentativa Noii Zeelande cu scorul de 27-13 (9-8), vineri seara, pe Stade de France, în meciul inaugural al Cupei Mondiale de rugby găzduite de Hexagon între 8 septembrie şi 28 octombrie.

”Cocoşii” au fost dominaţi în prima repriză, chiar dacă au intrat la pauză cu avantaj minim, 9-8, însă au strălucit în partea secundă, luând o opţiune importantă pentru câştigarea grupei în faţa uneia dintre pretendentele la titlul mondial.

Francezii au fost conduşi cu 13-9 în debutul reprize secunde, dar au reuşit un eseu transformat, coroborat cu un cartonaş galben primit de neozeelandezul Will Jordan (min. 57), şi soarta partidei s-a schimbat.

Gazdele au marcat două eseuri, prin Damian Penaud (55) şi Melvyn Jaminet (78), primul transformat de Thomas Ramos (57), care a reuşit să fructifice şi cinci lovituri de pedeapsă (5, 20, 29, 65, 74).

Pentru All Blacks Mark Telea a înscris două încercări (2, 43), iar Richie Mo'unga a marcat dintr-o lovitură de penalitate (25).

Din Grupa A mai fac parte Namibia, Uruguay şi Italia. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

Pe Stade de France au evoluat echipele:

Franţa: Ramos (Jaminet, 77) - Penaud, Fickou, Moefana (Vincent, 58), Villiere - Jalibert, A. Dupont (Lucu, 77) - Ollivon, Alldritt, F. Cros (Pa. Boudehent, 63) - Flament, Woki (R. Taofifenua, 49) - Atonio (Aldegheri, 55), J. Marchand (Mauvaka, 11), Wardi (Gros, 55).

Noua Zeelandă: J. Barrett - Jordan, Ioane, Lienert-Brown (Havili, 63), Telea (Fainga'Anuku, 73) - Mo'unga, A. Smith (Christie, 63) - Papali'I, Savea, Va'Ai (Jacobson, 57) - S. Barrett, Whitelock (Retallick, 69) - Laulala (Newell, 55), Taylor (Taukei'Aho, 57), Ethan De Groot (Tu'ungafasi, 55).