FOTO ȘI VIDEO Croația, calificare dramatică în play-off-ul Nations League! Danemarca, victorie categorică cu Franța

Liga Natiunilor Belgia Danemarca Franta Olanda Nations League
Data publicarii: Duminica 25 Septembrie 2022, 23:41
Data actualizarii: Duminica 25 Septembrie 2022, 23:41

Meciurile din Liga Națiunilor au continuat duminică seară, iar cele mai interesante dueluri au fost Danemarca - Franța și Olanda - Belgia.

Croația s-a impus cu 3-1 în deplasarea din Austria, victorie datorită căreia s-a calificat în play-off-ul Nations League. Chiar dacă a câștigat categoric, scor 2-0, cu Franța, Danemarca a încheiat grupa pe locul secund, la doar un punct în spatele croaților. Din grupa 1, Austria a retrogradat în eșalonul secund al competiției.

În grupa 4, situația a fost mai simplă. Olanda s-a impus la limită, scor 1-0, cu Belgia și a încheiat pe prima poziție, în timp ce Polonia a câștigat în deplasare cu același rezultat, în Țara Galilor, naționala cu Gareth Bale retrogradând în eșalonul secund.

Olanda - Belgia 1 - 0

Minutul 73 - GOOOL Olanda! Virgil van Dijk sare în interiorul careului de şase metri, preia mingea cu capul și înscrie spectaculos, fără să-i lase vreo șansă lui Thibaut Courtois.

Țara Galilor - Polonia 0 - 1

Minutul 58 - GOOOL Polonia! Robert Lewandowski îi centrează lui Karol Swiderski după o fază aglomerată în careu, iar polonezul trimite mingea în poartă.

Danemarca - Franța 2 - 0

Minutul 39 - GOOOL Danemarca! Andreas Skov Olsen majorează avantajul gazdelor, cu o reușită spectaculoasă, din interiorul careului, în colțul stâng al porții.

Minutul 34 - GOOOL Danemarca! Kasper Dolberg deschide scorul, după ce primește o centrare perfectă în adâncime de la Mikkel Damsgaard, şi o finalizează cu un șut precis, în colțul stâng.

Austria - Croația 1 - 3

Minutul 73 - GOOL Croația! Lovro Majer trimite o centrare în careu, Dejan Lovren preia mingea cu capul și trimite din apropiere pe lângă portarul advers.

Minutul 69 - GOOOL Croația! Ivan Perisic trimite o pasă lobată în careu, iar Marko Livaj îl depășește pe fundașul advers în duelul aerian și înscrie cu capul din apropiere în colțul drept al porții.

Minutul 9 - GOOOL Austria! Gazdele restabilesc rapid egalitatea după reușita lui Christoph Baumgartner, cu capul, după o centare a lui Marcel Sabitzer.

Minutul 7 -  GOOOL Croația! Luka Modric deschide scorul. Mijlocașul preia mingea la marginea careului, driblează un adversar și îl învinge pe portarul advers cu un șut puternic.

În Liga A se joacă ultimele meciuri, iar în grupa 1 Croația are nevoie de victorie contra ultimei clasate Austria pentru a fi sigură că își menține poziția de lider. De asemenea, campioana mondială Franța trebuie să câștige în Danemarca pentru a fi sigură că evită retrogradarea.