Data publicarii: Miercuri 12 August 2009, 13:20
Data actualizarii: Miercuri 12 August 2009, 15:56

Doua meciuri care au ramas in istorie: remiza 2-2 de pe "23 august" si infrangerea dureroasa din minutul 88, scor 1-2, suferita de nationala condusa pe atunci de Angelo Niculescu.

"Echipa noastra a evoluat in repriza a doua ca si cum ar fi fost inhamata la pluguri pe campuri intelenite" este concluzia trasa de comentator dupa infrangerea usturatoare de la Belgrad, scor 1-2, printr-un gol marcat in minutul 88.

Mircea Lucescu a jucat in toate cele trei meciuri, la fel ca Niculae Lupescu, tatal actualului director general al FRF, Ionut Lupescu. Gratie sistemului dupa care se desfasura Campionatul European in acel moment, cu doar patru echipe la un turneu final, Romania a fost atunci la cateva minute de o semifinala de campionat european.

20 000 de lei era suma promisa  pentru fiecare jucator la acea vreme daca Romania invingea Ungaria si se califica la Campioantul European.

"Pentru mine meciul acela a fost trist. M-a lovit un ungur in fata, pe care-l chema Ku - inseamna in maghiara piatra. Inainte de meci, Dembrovshi s-a accidentat pentru ca ne-am incalzit intr-o padurice din Belgrad, unde s-a jucat meciul. La stadion nu ne-a dat voie ca sa nu stricam iarba. Oricum, erau mult mai buni ca noi, noi eram in formare", isi amintele unul dintre titularii Romaniei la meciurile cu ungurii din 1972, Augustin Deleanu.

In acea seara trista, Razvan Lucescu, in varsta de doar 4 ani, ii promitea tatalui sau ca atunci cand se va face mare, ii va bate pe unguri cu 7-0, chiar la ei acasa.