VIDEO | Când defensiva e KO, apără Niță! Momentul în care portarul naționalei a intervenit fantastic

Data publicarii: Duminica 05 Septembrie 2021, 22:58
Data actualizarii: Duminica 05 Septembrie 2021, 23:04

România - Liechtenstein, meci din runda a cincea a Grupei J a preliminariilor pentru CM 2022, e în direct pe Pro TV și www.sport.ro.

Florin Niță și-a demonstrat clasa și în prima repriză a partidei cu Liechtenstein, disputată duminică seara, pe Național Arena.

La 2-0 pentru tricolori în urma golurilor marcate de Toșca (11) și Manea (18), defensiva tricolorilor a fost păcălită de oaspeți care au ajuns într-o bună situație de a înscrie.

Niță, paradă senzațională

Rămas singur în minutul 38 cu Florin Niță, Hasler a șutat la colțul lung din interiorul careului, însă portarul Spartei Praga s-a arcuit excelent și a intervenit providențial.

Fostul goalkeeper de la FCSB a reușit astfel să se exprime în nota sa obișnuită în aceste preliminarii, în care a fost omul numărul 1 pentru selecționata luni Mirel Rădoi.

Tricolorii au intrat la cabine cu două goluri avans.  Cotat la 1,5 milioane de euro, Florin Niță a strâns a cincea selecție la prima reprezentativă.