VAR-ul nu se lipește de noi! Motivul incredibil pentru care la România - Muntenegru 0-3 nu a funcționat arbitrajul video

Romania arbitraj video Muntenegru VAR Nationala
Data publicarii: Miercuri 15 Iunie 2022, 09:02
Data actualizarii: Miercuri 15 Iunie 2022, 09:35

Meciul dintre România și Muntenegru, 0-3, nu a beneficiat de VAR.

România a pierdut într-o manieră categorică meciul de pe teren propriu cu Muntenegru, 0-3, din Liga Națiunilor și este ultima în grupă, cu doar 3 puncte după primele 4 meciuri.

Susținuți de 14.000 de fani pe stadionul din Giulești, elevii lui Edward Iordănescu (43 ani) nu au avut nicio șansă în fața muntenegrenilor. Stefan Mugosa (30 ani) a profitat de erorile din apărarea tricolorilor și l-a învins pe Florin Niță (34 ani) de trei ori.

Deciziile controversate ale brigăzii din Portugalia

Naționala noastră a avut o singură șansă importantă de a schimba soarta partidei. În minutul 61, când George Pușcaș (26 ani), la scorul de 0-2, reușea să înscrie. Doar că golul atacantului a fost anulat de semnalizarea asistentului Tiago Costa, pentru o presupusă poziție de offside. VAR-ul nu a intervenit la această fază controversată, iar la televizor nu a fost prezentat linia imaginară care să identifice pozițiile celor doi jucători pentru că arbitrajul video nu a funcționat. Conform GSP, reprezentanții comosiei tehnice și-au făcut apariția la stadion la 21:35, cu 10 minute înainte de startul meciului, și au constatat că serverul era picat. Pentru că au ajuns târziu, nu au mai putut remedia acest lucru.

Dacă ar fi fost VAR, „centralul” Joao Pinheiro ar fi fost ajutat și în minutul 39, când Vladimir Jovović (27 ani) l-a lovit brutal cu cotul pe Nicușor Bancu (29 ani), iar arbitrul a trecut cu vederea și nu i-a acordat al doilea cartonaș galben. Dar și în minutul 51, Žarko Tomašević (32 ani) a folosit mâna în careu pentru a bloca șutul expediat de Marius Ștefănescu (23 ani).