VIDEO Nationala second hand s-a ratat singura! Bosnia 2-1 Romania! Marica gol fabulos si inutil, Dzeko ne-a ingropat

Data publicarii: Sambata 26 Martie 2011, 22:16
Data actualizarii: Sambata 26 Martie 2011, 23:20

Romania a pierdut in Bosnia si are doar 2 puncte dupa 4 meciuri in calificarile la EURO. Marica a marcat superb, insa a facut-o degeaba pentru ca adversarii au revenit pe final si au marcat prin Ibisevic si Dzeko.

Tamas a fost capitan, Chivu si Sapunaru au stat in tribune, Mutu a jucat primul meci la nationala dupa dezastrul cu Serbia, iar Florescu a fost din nou titular.

Marica a marcat un gol senzational in minutul 29, iar nationala a intrat la pauza cu un avantaj miraculos, 1-0. Cifrele dezastrului au aratat asa: Bosnia a condus la posesie, suturi pe poarta 7/3, suturi pe langa poarta 9/2, cornere 10/0, iar in repriza a doua cele mai mari cosmaruri ale lui Razvan s-au adeverit: Bosnia a marcat si s-a dezlantuit.

Ibisevic in min 62 si Dzeko in min 82 au inscris golurile care ne ingroapa practic 99% din sansele de calificare la Euro.

"Nu vorbesc acum despre demisie", au fost dupa meci cuvintele lui Razvan Lucescu. Doua nume de antrenori au aparut deja pe lista posibililor inlocuitori: Piturca si Olaroiu.

Echipele de start:

BOSNIA: Hasagic, Spahic, Mravac, Rahimic, Pjanic, Misimovic, Dzeko, Mujzza, Ibisevic, Lulic, Medunjanin

Rezerve: Sehic, Maletic, Pandza, Stilic, Muslimovic, Besic, Ibricic

ROMANIA: Pantilimon, Rat, Tamas, Alexa, Marica, Mutu, Torje, Rapa, Goian, Florescu, Deac

Rezerve: Zicu, Ropotan, Tatarusanu, Stancu, Gardos, Cocis, Muresan

FAZELE MECIULUI:

- Tamas este capitan
- Chivu si Sapunaru sunt out din lot
- imnul nationalei a fost huiduit pe stadionul din Zenica.

Min 1. A inceput meciul
Min 2. Dupa doua minute de pressing total la poarta lui Pantelimon, Mutu paseaza pe contraatac perfect pentru Marica, dar atacantul lui Stuttgart pierde mingea la 16 metir de poarta adversa.
Min 5. Bosnia este cu toti jucatori peste noi, Mutu e singurul jucator care sta la mijlocul terenului. Ne aparam cu toata echipa.
Min 6. Primul sut spre poarta Bosniei apartine lui Torje. A tras de la 20 de metri peste poarta.
Min 7. Dzeko trimite cu capul pe langa poarta din 7 metri.
Min 9. Misimovic trimite puternic de la 25 de metri, fara probleme pentru Pantilimon.
Min 10. Dzeko trage pe langa poarta din 10 metri.
Min 16. Misimovic bate puternic de la 24 de metri in plasa laterala.
Min 20. Mutu bate pe langa poarta de la 20 de metri din lovitura libera.
Min 22. Dzeko trage superb la coltul lung de la 18 metri, Pantilimon are o parada senzationala.

Min 25. Dzeko trimite slab cu capul din 12 metri pe langa poarta.
Min 27. Deac s-a accidentat, dar poate continua

Min 29: GOL ROMANIA, 0-1! Marica pune stop pe piept la o centrare in 14 metri si trage fantastic in bara gol exact ca Zidane la Real in finala Ligii cu Leverkusen!

Min 42. Sut puternic Misimovic de la 16 metri, Pantilimon scoate senzational.

Min 45: PAUZA!
Min 46.
A inceput repriza secunda.
Min 48. Nu iesim din propria jumatate de teren.
Min 49. Bosnia cere penalty dupa un hent in 6 metri la Goian.

Min 51. Rapa intervine excelent ca ultim aparator in fata lui Ibisevic.
Min 53. Ibisevic vede un galben pentru proteste.
Min 55. Torje intra in careu, trage pe poarta, portarul respinge in fata iar Mutu trage in el.

Min 59. Medunjanin trage din 14 metri, mingea este deviata, dar Pantilimon retine.

Min 62. GOL BOSNIA, 1-1! Ibisevic a marcat cu capul din 6 metri.

Min 65. Ibisevic e in 7 metri de poarta, centreaza de doua ori si este blocat de ambele dati. E corner pentru Bosnia.
Min 66. Lulic trage din 14 metri in plasa laterala.