SLOVENIA 1-2 ROMANIA

Data publicarii: Sambata 02 Iunie 2007, 23:54
Data actualizarii: Sambata 02 Iunie 2007, 23:54
TAMAS SI NICOLITA - MARCATORII DIN MECIUL CU SLOVENIA

Romania a reusit sa ia toate cele trei puncte din deplasarea de la Celje, chiar daca in startul partidei slovenii i-au dat cateva emotii antrenorului Piturca.
Dupa o prima repriza in care nationala a iesit in evidenta doar prin ratarea monumentala a lu Codrea, care a sutat peste poarta dupa ce a driblat si portarul, Mutu a inceput sa iasa in evidenta si, in minutul 52, dupa o actiune individuala din care a rezultat o lovitura de colt, tot el, a lovit bine cu capul iar Tamas a lovit perfect mingea respinsa de portar.

In minutul 69, Banel Nicolita a speculat o pasa trimisa de jucatorul lui Marseille, Cesar, catre propriul portar si, cu un sut plasat, a ridicat scorul la 2-0.
Zece minute mai tarziu, Daniel Niculae, intrat in locul lui Marica, si Cesar, sunt eliminati, in urma unei altercatii, jucatorul lui Auxerre parasind terenul de joc dupa numai 3 minute.

In ultima faza a meciului, in minutul 93, Slovenia reuseste sa reduca din diferenta prin Vrsic, care inscrie cu un sut puternic, din 5 metri.