România U20 - Polonia U20 2-1. Victorie importantă pentru băieții lui Lobonț

Iosif Pintilie
Data publicarii: Joi 11 Noiembrie 2021, 20:13
Data actualizarii: Joi 11 Noiembrie 2021, 20:18
România U20 a învins Polonia, într-un meci amical.

După eșecul cu Germania, scor 4-0, băieții lui Bogdan Lobonț și-au revenit și au reușit să învingă un adversar puternic. Tricolorii au înscris de două ori în poarta Poloniei, într-un meci amical.

România U20 - Polonia U20 2-1

România începea puternic partida, iar în minutul 2 Radaslavescu trimitea primul șut pe poartă am meciului, însă portarul Tobiasz a fost pe fază. Șase minute mai târziu, același Radaslavescu a fost aproape de gol, însă portarul advers a blocat și de această dată atacul tricolorilor.

• Bogdan Lobonț

Polonezii au avut prima ocazie importantă în minutul 19, prin Mackowiak, care a reluat o minge respinsă de Hindrich, ca mai apoi Buta să respingă de pe linia porții.

Scorul era deschis în minutul 33 de tricolori. Cel mai periculos jucător al României până în acel minut, Radaslavescu, înscrie, din pasa lui Grosu. România avea să piartă avantajul până la pauză. Marcatorul golului, Radaslavescu, îl faulta pe Stuski în careu, iar același polonez trasforma lovitura de la 11 metri.

Golul victoriei venea în minutul 80. Mustacă, intrat de pe bancă, înscrie cu emoții, din lovitură liberă, după o minge deviată de zid.