FOTO EXCLUSIV România riscă să joace cu porțile închise! Ce s-a întâmplat pe Arena Națională la partida cu Israel

Romania Israel Nationala
Data publicarii: Sambata 09 Septembrie 2023, 22:39
Data actualizarii: Sambata 09 Septembrie 2023, 22:38

România - Israel, partidă din preliminariile EURO 2024, se dispută acum, pe Arena Națională din București.

Denis Alibec a deschis scorul în minutul 27 și a declanșat o bucurie uriașă pe Arena Națională, unde asistă peste 45.000 de spectatori.

România riscă să fie sancționată după torțele aprinse de ultrași la partida cu Israel

Totuși, tot în prima repriză, ultrașii români au aprins mai multe torțe la una dintre peluze, gest care ar putea aduce noi sancțiuni pentru FRF din partea UEFA, inclusiv o partidă cu porțile închise.

România este recidivistă. La partida cu Israel, din această seară, câteva sectoare, care au curpins aproximativ 2.000 de locuri, au fost închise de UEFA ca urmare a unei sancțiuni dictate împotriva FRF pentru scandările xenofobe și torțele aprinse de fani la partida cu Belarus (2-1), din martie, disputată tot la București.

După partida cu Israel, România va mai avea cinci meciuri în preliminariile EURO 2024, dintre care trei pe teren propriu: cu Kosovo (12 septembrie), Andorra (15 octombrie) și Elveția (21 noiembrie).