România - Grecia 0-1 | Florin Răducioiu îi taxează pe ”tricolori”: ”Întotdeauna facem asta”

Nationala George Pușcaș
Iosif Pintilie
Data publicarii: Sambata 26 Martie 2022, 10:58
Data actualizarii: Sambata 26 Martie 2022, 11:06

România a fost învinsă de Grecia, scor 0-1, în Ghencea. A fost debutul lui Edi Iordănescu pe banca echipei naționale.

Partida transmisă în direct de PRO TV și VOYO a marcat debutul, la echipa națională, a noului selecționer, Edward Iordănescu. Acesta a început mandatul cu un pas greșit, fiind învins de naționala elenă cu 0-1.

România a trimis o singură minge spre poarta adversă, abia în minutul 75, prin fundașul Adrian Rus. Florin Răducioiu este dezamăgit de rezultat, considerând că echipa a avut un joc modest, fără inițiativă.

• Florin Răducioiu

România - Grecia 0-1 | Concluziile lui Florin Răducioiu

"O înfrângere, ratare, deja e un lucru, după părarea mea, negativ. Prima repriză a fost foarte modestă din partea noastră, o singură ocazie am avut. Repriza a doua, întradevăr, era normal să pasăm mai mult, să avem iniţiativa, să presăm.

Câteva ocazii bune, nefructificate. E o pare problemă, întotdeauna facem un dribling în plus. O mai mare rapiditate în a juca şi în a gândi, mai ales. O echipă a României care nu m-a impresionat. Nu este nimic nou", a spus Florin Răducioiu, pentru OrangeSport.

VIDEO - Declarațiile lui Edi Iordănescu, după România - Grecia 0-1

Au evoluat următoarele echipe:

România: 1. Niţă – 2. Raţiu, 6. Chiricheş-cpt., 17. Rus (4. Drăguşin ‘87), 22. Camora (3. Toşca ‘75) – 18. R. Marin, 23. Bordeianu (13. Mihăilă ‘75) – 20. Mitriţă (21. Popescu ‘62), 8. Cicâldău, 10. Maxim (11. Ivan ‘62) – 9. Puşcaş (19. Tănase ‘61)

Selecţioner: Edward Iordănescu

Grecia: 1. Vlachodimos – 14. Rota, 22. Mavropanos, 17. Hatzidiakos, 21. Tsimikas – 20. Mantalos-cpt. (15. Chatzigiovanis ‘81), 23. Siopis, 5. Bouchalakis (19. Douvikas ‘57) – 18. Limnios (11. Bakasetas ‘57), 7. Giakoumakis (16. Pavlidis ‘72), 10. Pelkas (8. Alexandropoulos ‘81)

Selecţioner: Gustavo Poyet