Reacția selecționerului Columbiei după victoria cu România, scor 3-2

Nationala
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 00:29
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 14:07

România a pierdut, scor 2-3, meciul amical cu selecționata Columbiei, marți seara, la Madrid.

COLUMBIA – ROMÂNIA 3-2 (Cordoba 6, J. Arias 36, Asprilla 80 / Hagi 84, Fl. Tănase 90+4)

Nestor Lorenzo, selecționerul Columbiei, a oferit declarații de curtoazie spre reprezentativa lui Edward Iordănescu la finele meciului cu Stanciu și colegii lui. Fost jucător important în naționala Argentinei, Lorenzo a scos în evidență backgroundul României.

La conferința de presă, selecționerul Columbiei a punctat faptul că România a marcat pe final pe fondul unor greșeli făcute de defensiva sud-americană.

"80 de minute am avut un ritm bun, rezultat bun, ultimele zece minute am primit două goluri din erorile noastre. Romania e o echipă bună, care nu mai pierduse de mult.

România e o echipă care trecuse de echipe bune, ca Elveția si Israel, avea multe meciuri fără infrangere. E o echipă cu care istoric am avut probleme, dar am făcut un meci bun", a declarat la final selecționerul Columbiei.

Columbia - România 3-2

COLUMBIA: C. Vargas - D. Munoz (S. Arias 46), Cuesta, Lucumi, Mojica - Lerma, Rios - J. Arias (Carrascal 67), J. Rodriguez (J. Quintero 73), L. Diaz (Borre 66) - J. Cordoba (Y. Asprilla). SELECŢIONER: Nestor Lorenzo

ROMÂNIA: H. Moldovan - Raţiu, Drăguşin (Nedelcearu 46), Burcă, Opruţ (Sorescu 87) - R. Marin (Fl. Tănase 77), M. Marin, Stanciu (D. Man 77) - Moruţan, Alibec (Drăguş 56), Mihăilă (I. Hagi 56). SELECŢIONER: Edi Iordănescu

Cartonaşe galbene: J. Cordoba 74, Lerma 85 / R. Marin 10, M. Marin 78

În primul meci amical disputat în vederea Euro-2024, România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1.