Panduru și MM Stoica, devastatori după Elveția - România 2-2: "Cea mai mare minciună din toate timpurile" / "Fotbal la mișto!"

Basarab Panduru Echipa Nationala Elvetia Mihai Stoica Romania Nationala
Data publicarii: Marti 20 Iunie 2023, 00:04
Data actualizarii: Marti 20 Iunie 2023, 00:02

România a remizat contra Elveției, în deplasare, scor 2-2, într-o partidă care s-a disputat la Lucerna, în cadrul preliminariilor EURO 2024.

Elveția a dominat clar aproape tot meciul, iar la pauză conducea cu 2-0 grație dublei lui Zeki Amdouni (28, 41). Gazdele au controlat partida și în actul secund, iar în minutul 81 au primit un penalty pentru un fault al lui Manea asupra lui Steffen. Totuși, decizia a fost întoarsă la VAR.

Panduru și MM Stoica, devastatori după Elveția - România 2-2

Pe final, România a dat o lovitură neașteptată. Valentin Mihăilă a reușit o dublă, marcând în minutele 89 și 90+2. Elvețienii au avut o bară în minutul 90+8, însă tricolorii au scăpat cu fața curată și au obținut un punct uriaș în lupta pentru calificarea la EURO 2024.

Fostul internațional Basarab Panduru a catalogat rezultatul de la Lucerna drept "cea mai mare minciună din toate timpurile", având în vedere că România a fost dominată copios, însă a plecat cu un punct din Elveția.

"Este cea mai mare minciună din fotbal din toate timpurile. Noi, la un moment dat, trebuia să pierdem cu 7-0. Ne trezim că ajungem în situația să facem 2-2, Kosovo pierde în Belarus și suntem într-o situație foarte bună.

Dacă vorbim de ultimele două minute, rezultatul e excelent. Trebuie felicitată echipa pentru rezultat. Dacă nu analizăm ce a fost până atunci, ne păcălim și mergem din păcăleală în păcăleală. A fost o mare diferență între Elveția și România. Cum n-a fost niciodată! Să își bată joc de tine așa cum au vrut", a spus Basarab Panduru, la Orange Sport.

În schimb, Mihai Stoica, prezent și el în studio, a evidențiat rezultatul uriaș obținut de tricolori și a criticat modul în care elvețienii au tratat anumite situații de atac.

"Elvețienii au luat fotbalul la mișto. Ce a făcut Shaqiri la 2-0... meritul lui Edi este că a introdus doi jucători inspirați, Mihăilă cu două goluri și Moruțan cu două pase decisive. Cum ne-am prezentat până în minutul 85 nu mai contează", a spus și Mihai Stoica, oficialul FCSB.