Nu batem pe nimeni, dar macar nu luam gol :) Puisorii lui Tata Puiu au ajuns la 340 de minute fara gol marcat, insa calificarea e aproape. 10 lucruri care s-au petrecut de cand Romania n-a mai dat gol

Nationala
Data publicarii: Marti 08 Septembrie 2015, 08:40
Data actualizarii: Marti 08 Septembrie 2015, 09:50

Romania a mai castigat un punct in grupa F de calificare la EURO, dar, asa cum ne-am obisnuit, si-a complicat singura viata. Irlanda de Nord ne-a mai risipit din emotii, dupa ce a egalat Ungaria in minutul 90+ al meciului de la Belfast.

Cu doua etape ramase din preliminariile pentru EURO, Romania se pozitioneaza pe locul 2 al grupei F, avand 16 puncte. Nationala a pierdut primul loc in fata Irlandei de Nord, dar se vede chiar pusa in situatia de a le multumi nord-irlandezilor, dupa ce selectionata de la Belfast a incurcat in-extremis Ungaria (1-1).

Nationala condusa de Anghel "Tata Puiu" Iordanescu a obtinut 3 puncte in ultimele trei meciuri, fara sa reuseasca sa inscrie macar un gol. Desi lucrurile nu stau chiar atat de rau, cele 340 de minute fara gol marcat ridica oarece semne de intrebare, mai ales in conditiile in care in acest timp fotbalul a asistat la evenimente cu adevarat interesante.

Fara sa mai amintim de evenimentele tumultuoase petrecute la nivel global in perioada in care Romania a decis sa-si declare neutralitatea pe terenul de fotbal, merita sa discutam putin macar despre faptul ca Gibraltarul a reusit sa-i dea gol Poloniei, ori ca Luxemburg a obtinut chiar o victorie. Adica a luat 3 puncte intr-un singur meci, nu in 3 :)

La o adica, hai sa "stick to the point". Iata cateva lucruri care s-au intamplat de cand Romania n-a mai dat gol.

1) Islanda, nationala de "pescari", a facut 7 puncte, jucand cu Olanda si Cehia, si a devenit cea mai mica tara calificata vreodata la EURO

2) Gibraltarul i-a dat gol Poloniei, iar jucatorul care a marcat a ajuns la cota 2

Asta inseamna ca Jake Gosling, marcatorul golului Gibraltarului, are mai multe goluri la nationala tarii sale decat tot atacantii convocati de Iordanescu (Keseru, Alibec, Andone) in aceste preliminarii. La un loc, bineinteles

3) Lewandowski a ajuns la cota 10. Romania are doar 7 goluri in preliminarii

4) Polonia a marcat 13 goluri in 3 meciuri

Ce-i drept, polonezii au dat 8 doar cu Gibraltar, aseara. Dar baga cineva mana in foc ca noi le-am fi dat atatea "ospatarilor". Poate doar cu Mutu in teren

5) Si golgheterul grupei F a ajuns la egalitate cu Romania

Kyle Lafferty, controversatul atacant al Irlandei de Nord, cel pe care patronul lui Palermo il acuza ca si-a petrecut perioada in Sicilia mai mult "pe la femei", a ajuns si el la 7 goluri marcate

6) Luxemburg a invins Macedonia. Which means - a facut 3 puncte intr-un singur meci, lucru inacceptabil pentru Tata Puiu

7) Ploaie de goluri la Jamaica - Nicaragua. 5 goluri intr-un meci, way too much pentru meciurile cu care ne-am obisnuit noi

Unde mai pui ca Jamaica a jucat si o finala de Gold Cup, dupa ce a batut Statele Unite in semifinalele competitiei.