Jucătorul din naționala României care l-a impresionat pe MM Stoica: „S-a făcut dreptate!”

Mihai Stoica Echipa Nationala MM Stoica Nationala Mihai Stoica
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 09:15
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 09:15

România s-a impus în fața naționalei Kosovului, scor 2-0, în etapa cu numărul șase (Grupa I) din preliminariile pentru calificarea la Euro 2024.

Meciul a fost unul extrem de tensionat, fiind întrerupt timp de 50 de minute din cauza „comportamentului discriminatoriu al suporterilor”.

La finalul meciului, Mihai Stoica l-a remarcat pe unul dintre tricolori: Nicolae Stanci, care a ratat un penalty pentru România dar a și deschis scorul, în minutul 83.

Stanciu, remarcatul lui MM după meciul cu Kosovo

„Am rămas 11 contra 10 pentru că Muriqi a făcut două faulturi de galben. Screciu a stat bine, l-a sufocat. Am făcut multe lucruri bune. Am avut şi noi ocazii bune. Stanciu ştiu cât îşi doreşte să performeze cu echipa naţională şi s-a făcut dreptate. E un băiat extraordinar şi merită.

Nu poţi să te duci fără elan (n.r. despre penalty-ul ratat de Stanciu) . Am văzut de la început cum bate, a văzut şi portarul. Mă bucur pentru naţională”, a spus MM Stoica, potrivit Orangesport.

În celelalte meciuri din grupă, Elveţia a dispus cu 3-0 de Andorra, iar Israelul a învins Belarus cu 1-0.

România este neînvinsă în această campanie, cu trei victorii şi trei egaluri, având 12 puncte, după Elveţia, 14 puncte, dar înaintea celorlalte echipe, Israel, 11 puncte, Belarus, 4 puncte, Kosovo, 4 puncte, Andorra, 2 puncte.

Luna viitoare, România va juca în deplasare cu Belarus (12 octombrie) şi acasă cu Andorra (15 octombrie).