Ilie Dumitrescu, reacție tranșantă despre golul primit de România în Bosnia. Cine a greșit

Ilie Dumitrescu Bosnia - Romania Liga Natiunilor Nationala „E un mister, nu un 'Mister'!” Ilie Dumitrescu nu a scăpat de furia lui Marius Șumudică
Data publicarii: Miercuri 08 Iunie 2022, 00:07
Data actualizarii: Miercuri 08 Iunie 2022, 00:17

Bosnia - România 1-0 | Încă o înfrângere pentru echipa antrenată de Edi Iordănescu, în Nations League. A marcat Prevljak, în minutul 68.

Naţionala a fost învinsă cu Bosnia-Herţegovina, cu scorul de 1-0 (0-0), marţi seara, pe Stadionul Bilino polje din Zenica, în Grupa a 3-a a Ligii B din Liga Naţiunilor. Partida a început cu o întârziere de aproximativ 20 de minute, din cauza condiţiilor meteo. “Startul meciului se amână pentru că se aşteaptă prognoza meteo de la UEFA, în scris”.

Reacția lui Ilie Dumitrescu

Ilie Dumitrescu, component al Generației de Aur, a vorbit la finalul partidei de la Zenica despre golul încasat de tricolori.

"N-au mai fost probleme defensive, cu exceția golului încasat. Manea a fost depășit, dar și Niță are o parte de vină. În momentul în care un adversar vine pe tușă, prin poziționarea ta, daca te poziționezi putin mai avansat la centrare șutată periaculoasă, prin poziționare (n.r.: Niță) putea să gestioneze mai bine faza.

Au fost plusuri, ca atitudine, am vazut reacție a grupului, au fost lucruri bune. O fază a dezechilibrat tot sistemul", a declarat Ilie Dumitrescu, la televiziunea Digi Sport.

În urma acestui rezultat, România rămâne ”codașa” Grupei 3 din Liga Națiunilor B, cu zero puncte și golaveraj 0-3. Lider este Finlanda, cu patru puncte, la egalitate cu Bosnia, dar cu un golaveraj superior, iar Muntenegru completează grupa, de pe locul trei, cu trei puncte.

• Marți, România va întâlni Finlanda pe stadionul Giulești. Cu un eșec, șansele pentru o clasare cât mai bună în grupa de Nations League s-ar reduce semnificativ.

Programul meciurilor României din iunie din Liga Națiunilor

Sâmbătă 4 iunie, ora 21:45, stadion Gradski (Podgorica): Muntenegru - România 2-0

Marți 7 iunie, ora 21:45, stadion Bilino Polje (Zenica): Bosnia și Herțegovina - România 1-0

Sâmbătă 11 iunie, ora 21:45, stadion Giulești (București): România - Finlanda

Marți 14 iunie, ora 21:45, stadion Giulești (București): România - Muntenegru