VIDEO Gică Popescu avertizează înainte de România - Belarus și își spune nemulțumirea după meciul cu Andorra

Data publicarii: Luni 27 Martie 2023, 08:28
Data actualizarii: Luni 27 Martie 2023, 08:27

Gică Popescu, președintele liderului Farul Constanța, a tras câteva concluzii după debutul României în preliminariile EURO 2024, contra Andorrei, scor 2-0.

Gică Popescu avertizează înainte de România - Belarus

Fostul căpitan al naționalei României spune că se aștepta la o victorie mai clară a tricolorilor în Andorra și avertizează că partida de marți, cu Belarus, va fi mult mai dificilă, astfel că s-ar mulțumi cu același rezultat de 2-0.

"Eu mă așteptam la un rezultat mai mare. Jucam totuși contra Andorrei, dar întotdeauna meciul de debut e cel mai important, cum pășești într-o campanie contează enorm.

Eu mă aștept să avem același rezultat și în meciul de acasă, care va fi mult mai greu. Eu m-aș mulțumi cu 2-0 în meciul cu Belarus. Până la urmă, contează punctele, nu golurile", a spus Gică Popescu.

Farul s-a întors din Grecia, unde a disputat un meci amical cu PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu. Liderul din Liga 1, fără mulți jucători importanți din cauza meciurilor echipelor naționale, a pierdut, scor 0-3.

"Un meci foarte bun pentru tinerii noștri jucători, care au fost pentru prima dată într-un meci atât de important, cu o echipă dintr-un campionat mai puternic. Am jucat contra echipei bune a lui PAOK, Răzvan a băgat toți jucătorii titulari pe care îi avea la dispoziție. Ne-am ținut foarte bine până în minutul 90. Golurile 2 și 3 le-am primit în minutele 90+1 și 90+4. Avem șase jucători din prima echipă la echipele naționale, dar tocmai de aceea am luat și acest joc, ca să le dăm minute jucătorilor tineri.

Avem 31 de jucători la toate echipele naționale și ne bucurăm că randamentul bun pe care îl au la club îl au și la națională. Ne bucurăm pentru Borza, pentru Mazilu, pentru Denis Alibec. Sper să marcheze și marți într-o victorie a naționalei pentru a pleca cu 6 puncte", a mai spus Gică Popescu.

• 25 martie 2023: Belarus – Elveția 0-5,  Andorra – ROMÂNIA 0-2, Israel – Kosovo 1-1
  • 28 martie 2023: ROMÂNIA – Belarus, Kosovo – Andorra, Elveția – Israel (21:45)
  • 16 iunie 2023: Kosovo – ROMÂNIA, Belarus – Israel, Andorra – Elveția (21:45)
  • 19 iunie 2023: Elveția – ROMÂNIA, Belarus – Kosovo, Israel – Andorra (21:45)
  • 9 septembrie 2023: Andorra – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Israel, Kosovo – Elveția (21:45)
  • 12 septembrie 2023: ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveția – Andorra (21:45)
  • 12 octombrie 2023: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveția (21:45)
  • 15 octombrie 2023: Elveția – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)
  • 18 noiembrie 2023: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo (21:45)
  • 21 noiembrie 2023: ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)