Dumitru Dragomir a "turbat" de furie când a auzit numele unui jucător de națională criticat. "Băi, fratele meu!"

Dumitru Dragomir Deian Sorescu Echipa Nationala Nationala Dumitru Dragomir
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 14 Septembrie 2023, 16:16
Data actualizarii: Joi 14 Septembrie 2023, 17:20

Fostul șef al LPF i-a luat apărarea unui jucător criticat după meciul cu Israel 1-1, contând pentru etapa a cincea din Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

România a câştigat, cu scorul de 2-0, meciul cu Kosovo, de pe Arena Naţională, din Grupa I de calificare la Euro 2024, după ce Nicolae Stanciu a marcat în minutul 83, iar Valentin Mihăilă a majorat scorul în minutul 90+3.

România a rămas pe locul secund în Grupa I a preliminariilor pentru turneul final din Germania și are șanse reale la accederea la competiția de anul viitor. Ultima dată tricolorii au fost prezenți la EURO 2016.

• Modul în care Dinamo l-a convins pe Deian Sorescu să rămână! Cât a încasat căpitanul „câinilor”

Meciul, întrerupt în minutul 18, din cauza torţelor şi scandărilor, s-a reluat după aproximativ 50 de minute. Imaginile de pe Arena Națională au făcut înconjurul lumii, iar Nicolae Stanciu a explicat la final ce a discutat cu liderii facțiunii Uniți sub Tricolor.

Dumitru Dragomir îl apără pe Deian Sorescu

Dumitru Dragomir a vorbit despre jucătorii criticați de specialiștii din fotbalul românesc și i-a luat apărarea lui Deian Sorescu. Fotbalist polivalent, timișoreanul consacrat la Dinamo a jucat în meciul cu Israel în banda dreaptă a atacului.

Acum la Rakow, Sorescu e unul dintre fotbaliștii constanți ai României.

„Și s-a mai făcut o greșeală. Toată lumea a aruncat în Sorescu. Băi, fratele meu, Sorescu e jucător de echipă națională, de viteză, pe care poți să-l pui să joace pe multe posturi. Dacă îl pui să joace fundaș dreapta e cel mai bun.

Fiți atenți, nu aruncați în jucători care au calități, pentru că de-asta ducem lipsă. Noi avem numai viteza întâi și a doua. Că e deficitar la lovirea mingii cu stângul și la mai multe, asta e fotbalul românesc, aici suntem cu valoarea fotbaliștilor români, dar nu aruncați în el. Sunt puțini cu viteza ăstuia”, a declarat Dragomir, potrivit Fanatik.

România - Kosovo 2-0

ROMÂNIA: H. Moldovan – A. Raţiu, Drăguşin, A. Burcă (R. Marin 63), Bancu – Cicâldău (Olaru 77), Screciu – N. Stanciu, I. Hagi (Moruţan 71), Fl. Coman (Mihăilă 71) – G. Puşcaş (Alibec 46). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

KOSOVO: Muric – Vojvoda (Beka 81), Amir Rrahmani, Aliti, Paqarada – Zhegrova (Dresevic 63), V. Berisha (Muslija 54), Loshaj , B. Berisha (Albion Rrahmani 81) – Rashica (Hadergjonaj 54), Muriqi. SELECŢIONER: Primoz Gliha

Cartonaşe galbene: A. Burcă 9, G. Puşcaş 32, Bancu 52 / B. Berisha 14, Muriqi 18, Amir Rrahmani 32, Vojvoda 53, Loshaj 59

Cartonaş roşu: Vedat Muriqi (Kosovo) min. 42

Arbitri: Willy Delajod – Erwan Finjean, Philippe Jeanne – Thomas Leonard (toţi din Franţa)