Curiosul caz al schimbarii lui Sanmartean. Stelistul NU ARE HABAR de ce a fost schimbat, Piturca zice ca s-a accidentat!

Lucian Sanmartean Echipa Nationala Romania Victor Piturca Nationala
Data publicarii: Duminica 12 Octombrie 2014, 08:27
Data actualizarii: Duminica 12 Octombrie 2014, 08:48

Romania 1-1 Ungaria | Nationala Romaniei a fost egalata dramatic de maghiari, dupa un meci in care a dominat, insa in care oaspetii au avut un gol valabil anulat gresit de arbitru.

Romania a pierdut doua puncte importante pe teren propriu, in partida disputata aseara impotriva Ungariei. Nationala a facut o prima repriza excelenta si a intrat la pauza in avantaj, gratie golului marcate de Raul Rusescu in minutul 45.

Repriza a doua a fost insa una mai slaba pentru tricolori, care nu au mai jucat la fel de ofensiv si i-au lasat pe maghiari sa isi creeze cateva sanse. Jocul ofensiv al Romaniei a suferit si mai mult dupa inlocuirea lui Lucian Sanmartean, mvp-ul partidei de aseara.

Fotbalistul Stelei a fost schimbat cu Tanase in minutul 65, iar Romania nu a mai reusit sa-si creeze ocazii foarte mari, cu exceptia golului marcat de Rusescu, insa anulat de arbitrul scotian pentru un ofsaid evident.

Sanmartean: "Nu stiu de ce m-a schimbat Piturca"

Lucian Sanmartean a fost omul meciului, dar partida s-a incheiat trist. Maghiarii au egalat dintr-o faza fixa si ne-au stricat bucuria. Fara Sanmartean pe teren, echipa lui Piturca a parut sa-si piarda complet stralucirea.

O controversa este insa legata de motivul schimbarii lui Sanmartean. Fanii l-au acuzat pe Piturca la finalul partidei ca "nu vrea sa castige" si ca "saboteaza echipa". In acelasi timp, Lucian Sanmartean l-a contrazis si el pe selectioner, care a spus ca mijlocasul avea o problema de ordin fizic.

"Dupa prima repriza extrem de buna jocul parea la discretia noastra. Uite ca a venit o faza fixa care ne priveaza de o un rezultat mare.

Nu stiu de ce am fost scos, e trist pentru publicul asta minunat, e trist pentru noi, dupa prima repriza rezultatul nu e meritat. Fotbalul iti da o palma cand te astepti mai putin.

Nu parea ca vom avea probleme, am controlat si dominat jocul, in a doua repriza a fost usor mai buna a ungurilor, dar usor nedrept acest egal", a declarat Sanmartean la TVR.

Piturca: "Sanmartean a fortat, sper sa nu aiba ceva grav"

De cealalta parte, selectionerul Victor Piturca a motivat la finalul partidei decizia de a-l schimba pe Lucian Sanmartean. Acesta a spus ca mijlocasul a avut probleme fizice si ca a fortat in repriza secunda.

"Stilul lui Sanmartean e diferit de de Hagi, a facut o prima repriza remarcabila. Am avut o discutie cu el sa nu forteze, a fortat putin, sper sa nu aiba ceva mai grav", a spus Piturca la TVR.

Dinu: "Sanmartean nu are caracter, s-a dat lovit"

Unul dintre oamenii de fotbal care ii tine partea lui Victor Piturca este dinamovistul Cornel Dinu, cel care l-a criticat dur pe Sanmartean la finalul partidei.

"Procurorul" crede ca Sanmartean s-a dat lovit si spune despre acesta ca nu are caracter.

"Sanmartean are o problema de cand s-a nascut, e vorba de caracter de performanta. Pe timpul nostru era o rusine sa te dai accidentat in minutul 66, sa spui ca te doare ceva.  El e un jucator rasfatat. Sigur ca te doar cand alergi, dar intri si joci, mai ales cand joci pentru echipa nationala", a spus Dinu la DolceSport.

Romania a terminat la egalitate, scor 1-1, partida jucata pe Arena Nationala cu Ungaria, din etapa a doua a preliminariilor pentru EURO 2016, grupa F. Prima reprezentativa va juca marti in Finalanda, impotriva echipei care a reusit sa faca si ea 4 puncte in primele doua meciuri, inregistrand si un egal cu Grecia.