Cum au vazut francezii meciul Romaniei: Chipciu, cel mai bun de pe teren; Grigore, cel mai slab. Notele acordate jucatorilor

UEFA EURO 2016™ Elvetia Romania Nationala
Data publicarii: Joi 16 Iunie 2016, 09:16
Data actualizarii: Joi 16 Iunie 2016, 09:28

Meciul de 10 de la ProTV: Joi, 22:00 Germania - Polonia | Vineri, 22:00 Spania - Turcia | Sambata, 22:00 Portugalia - Austria

Romania nu a mai facut un meci la fel de bun precum cel din deschiderea turneului final, insa a scos un rezultat echitabil. Echipa nationala a incheiat la egalitate, scor 1-1, intalnirea cu Elvetia, astfel ca lupta decisiva pentru optimile UEFA EURO 2016™ se va da duminica seara, de la 22:00, IN DIRECT la ProTV, impotriva Albaniei.

Jurnalistii publicatiei France Football, cea care inmaneaza si Balonul de Aur in fiecare an, au facut o analiza a jocului Romania - Franta la final si a prestatiilor individuale ale jucatorilor. Acestia au acordat note fiecarui fotbalist, gasind in Alex Chipciu si Admir Mehmedi cei mai buni oameni ai echipelor lor.

France Football l-a notat pe Alex Chipciu cu cea mai mare nota a partide, la egalitate cu Admir Mehmedi, marcatorul elvetienilor. 7 a fost nota primita de cei doi. Pe de alta parte, Bogdan Stancu, "Mister Peno" asa cum l-au poreclit francezii, a primit nota 6.

La polul opus s-a regasit Dragos Grigore, cel care a fost notat doar cu nota 3.

Meciul a fost notat cu 13 din 20.

L'Equipe a scris de asemenea despre Romania - Franta, ziaristii din Hexagon considerand ca iesirea lui Pintilii la pauza a fost cea care a afectat serios jocul Romaniei.

"Accidentarea lui Pintilii, inlocuit de Hoban la pauza, a dereglat organizarea romanilor. Behrami a jucat mai bine, iar echipa lui Petkovic a devenit tot mai periculoasa, ajutata de scandarile fanilor", au notat acestia.