Cornel Dinu explică unde a greșit Edi Iordănescu în meciul cu Finlanda: „Trebuia să insiste!”

Cornel Dinu Echipa Nationala edi iordanescu Liga Natiunilor Nationala Cornel Dinu
Data publicarii: Duminica 12 Iunie 2022, 15:17
Data actualizarii: Duminica 12 Iunie 2022, 15:22

Edi Iordănescu a obținut prima victorie pe banca naționalei, după ce tricolorii s-au impus cu scorul de 1-0 în fața Finlandei.

Cornel Dinu a analizat jocul României și consideră că Edi Iordănescu a riscat inutil în momentul în care a schimbat defensiv.

Fostul internațional român susține că ar fi fost mai înțelept din partea selecționerului să mizeze pe atac în partea secundă și astfel ar fi reușit să pună de mai multe ori în pericol poarta finlandezilor.

„Edi Iordănescu a jucat strict la rezultat, avea nevoie ca de aer de un succes, echipa avea nevoie ca de aer de un succes, pentru că eu cred că dacă ar fi mizat și după pauză pe capacitățile de atac superioare, cu Olaru, cu Octavian Popescu, cu Cicâldău, cu Sorescu, ar fi putut să pună mai mult în pericol poarta finlandezilor, i-ar fi ținut mai departe de careul nostru.

Așa, finlandezii și-au creat câteva ocazii mari de a marca, în special prin Pojhanpalo în minutul 51, senzațională intervenție a lui Niță, Lod în minutul 82, șut peste, și iar Pojhanpalo în minutul 87, nici acum nu înțeleg cum a reușit să dea mingea afară din 4-5 metri.

Bazat pe viteza și posesia superioare din prima repriză, cred că Edi Iordănescu ar fi trebuit să insiste și după pauză pe așa ceva și poate ocaziile ar fi fost mult mai multe pentru noi decât cele ale lui Pușcaș din minutele 62 și 76, Mihăilă în 84 și transversala lui Bancu din 89. Părerea mea este că Finlanda trebuia atacată pentru că mai ales pe centrul apărării era lentă și diferența ar fi fost mai clară, n-am fi avut momente de suspans la final”, a declarat Dinu pentru Fanatik.