Convocare DE URGENTA la nationala! Goian, inlocuit de Piturca din cauza accidentarii! Cine ii ia locul la meciul cu Finlanda

Romania Bogdan mitrea Dorin Goian Echipa Nationala Victor Piturca Nationala
Data publicarii: Duminica 12 Octombrie 2014, 09:18
Data actualizarii: Duminica 12 Octombrie 2014, 09:32

Romania 1-1 Ungaria | Nationala Romaniei a fost egalata dramatic de maghiari, dupa un meci in care a dominat, insa in care oaspetii au avut un gol valabil anulat gresit de arbitru. Goian s-a accidentat grav si a fost inlocuit de urgenta in lot.

La meciul cu Ungaria, Goian a suferit o leziune fibrilara la muschiul peronier lung stang si a devenit indisponibil pentru partida de marti, din Finlanda.

In aceste conditii, selecţionerul Victor Piturca l-a convocat pentru meciul cu Finlanda pe fotbalistul echipei FC Viitorul, Bogdan Mitrea, in locul lui Dorin Goian.

Pe de altă parte, Lucian Sanmartean a fost si el inlocuit in minutul 66 dupa ce ar fi suferit o contractura la ischiogambierii de la coapsa stanga, iar staful medical al echipei nationale va depune toate eforiturile pentru a-l recupera pana la urmatorul joc. Cu toate acestea, mijlocasul stelist a declarat la final ca "nu stie de ce a fost schimbat de Piturca".

Alti doi tricolori care au suferit accidentari minore sunt Dragoș Grigore (traumatism tendoane extensori) si Alexandru Maxim (contuzie genunchi).

Delegatia Romaniei va pleca duminica, 16:30, la Helsinki, unde va juca impotriva nationalei Finlandei. Meciul va avea loc marti, ora 21:45 (ora Romaniei).

Finlanda a reusit aseara un egal impotriva Greciei, tot la Helsinki.

Rat: "Nu avem voie sa pierdem"

Fundasul Razvan Rat, capitanul echipei nationale in meciul cu Ungaria, a declarat dupa meciul de aseara ca la urmatoarea partida din grupa F, cu Finlanda, "tricolorii" trebuie sa se impuna si sa recupereze astfel ce au pierdut la jocul de pe Arena Nationala.

"Ungaria nu a stiut sa stea prea bine in teren si cred ca puteam sa facem mai mult in prima repriza. In repriza secunda aveam nevoie de golul doi. Nu stiu daca a fost ofsaid la golul anulat, a parut ca e in pozitie regulamentara, dar era destul de departe de pozitia din care am centrat. In Finlanda avem nevoie sa recuperam ce am pierdut astazi dar sa fim si precauti pentru ca nu avem voie sa pierdem acolo", a spus Rat la Digi Sport.