Ce a scris presa din Andorra, după înfrângerea drastică suferită în fața naționalei României

Andorra Echipa Nationala Nationala
Data publicarii: Luni 16 Octombrie 2023, 09:27
Data actualizarii: Luni 16 Octombrie 2023, 09:32

Naționala Andorrei a pierdut fără drept de apel meciul cu România din Grupa I a preliminariilor Campionatului European 2024, scor 4-0.

Presa din Andorra a analizat jocul de pe Arena Națională și a lăudat jocul prestat de reprezentativa României.

„Echipa andorrană a început meciul în defensivă, în fața unei echipe române dominatoare, cu o singură opțiune: lovitura lungă pentru a profita de rarele ocazii pe care le aveau”, au scris andorrenii, care au adăugat: „Gazdele au avut dificultăți în joc în prima parte, fiind nevoite să apeleze la dueluri dure, ceea ce a condus la mai multe cartonașe galbene acordate echipei din Andorra”.

Naționala Andorrei, lăudată de presa locală pentru dăruire

„Partea a doua nu a fost ceea ce sperau cei din Pirinei, când Coman a primit o pasă în careu în minutul 49 și, cu o singură atingere, a trecut de patru apărători andorrani și a înscris dintr-un unghi dificil.

După cel de-al patrulea gol, echipa locală a decis să încetinească ritmul jocului și să mențină posesia mingii, așteptând să treacă minutele, în timp ce jucătorii andorrani au continuat să lupte cu mult efort și profesionalism, în ciuda faptului că rezultatul meciului era deja stabilit, iar șansele de a marca golul de onoare erau destul de mici”, au mai scris cei de la El Periodic.

Naţionala de fotbal a României a devenit liderul Grupei I a preliminariilor EURO 2024 după ce a învins Andorra cu scorul de 4-0 (3-0), duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti.

Prima reprezentativă a fost susţinută duminică seara de peste 20.000 de copii din tribune. Federaţia Română de Fotbal a fost sancţionată să dispute acest meci cu porţile închise, dar UEFA permite accesul liber pentru copiii sub 14 ani.

România ar urma să joace în noiembrie ultimele sale meciuri din grupă, cu Israelul în deplasare şi cu Elveţia acasă.