Bănel Nicoliță a rămas mască înainte de România - Kosovo: "El titular? Nu se aștepta nimeni!"

Banel Nicolita George Puscas kosovo Romania Nationala
Data publicarii: Marti 12 Septembrie 2023, 16:18
Data actualizarii: Marti 12 Septembrie 2023, 16:18
România - Kosovo, partidă contând pentru etapa a șasea din preliminariile EURO 2024, se joacă astăzi, de la ora 21:45, pe Arena Națională.
După 1-1 cu Israel, România pare obligată să câștige pentru a-și consolida poziția secundă în grupa I de calificare. Pentru Kosovo, locul 5, cu 4 puncte, pare un meci de totul sau nimic, având în vedere rezultatele înregistrate până acum în grupă, cele mai multe dintre ele modeste.

George Pușcaș ar putea fi titular în România - Kosovo. Reacțiie lui Bănel Nicoliță și Robert Niță

Pentru meciul cu Kosovo, Edi Iordănescu ar urma să mizeze din primul minut pe George Pușcaș. Atacantul de la Genoa, criticat de mai mulți specialiști pentru evoluția din partida cu Israel, ar urma să îi ia locul din primul 11 lui Denis Alibec, care a marcat sâmbătă.

Vestea l-a surprins pe Bănel Nicoliță (38 de ani). Fostul internațional s-ar fi așteptat să-l vadă din nou titular pe Denis Alibec.

"E o bombă pentru toată lumea. Nu se așteapta nimeni. Nu am părere proastă despre Pușcaș, dar aș prefera Alibec, sincer", a spus Bănel Nicoliță, la Fanatik.

Prezent în studio, Robert Niță a avut o reacție asemănătoare. Fostul atacant de la Rapid sau Steaua consideră că Edi Iordănescu ar trebui să mizeze pe Daniel Birligea în cazul în care își dorește să îl odihnească pe Denis Alibec.

"Dacă ne luăm după raționanemtul invocat - talie, forță, agresivitate - ok. Poate vrei alt tip de jucător, dar între Birligea și Pușcaș l-aș prefera pe Birligea. De ce l-ai chemat pe Birligea? L-am chemat pentru atmosferă? Dacă o să-i iasă, toată lumea o să spună că a fost inspirat", a spus și Robert Niță.

George Pușcaș are doar 2 goluri marcate în 2023 și nu are minute jucate în acest sezon

Trei sunt atacanții de careu convocați de seleționer pentru ”dubla” cu Israel și Kosovo: George Pușcaș (Genoa), Denis Alibec (Muaither - Qatar) și surpriza Daniel Bîrligea (CFR Cluj, 0/0) - lipsește însă golgheterul campionatului României, Aurelian Chițu de la FC U Craiova (6 goluri și 3 pase de gol în primele 8 etape).

Pușcaș, de pildă, are doar 2 goluri marcate în anul calendaristic 2023, în cele 25 de meciuri în toate competițile în care a fost în lot la echipa de club sau echipa națională.

Iar în acest sezon, vârful care a promovat cu Genoa din Serie B în Serie A nu are nici măcar un minut oficial jucat la echipa de club.