Asta e singura nationala NEINVINSA a Romaniei! Pustii de la U19 s-au calificat la Elite Round si sunt aproape de EURO!

Romania U19 Elite Round Nationala
Data publicarii: Marti 11 Octombrie 2011, 18:24
Data actualizarii: Marti 11 Octombrie 2011, 18:28

Nationala U19 a facut 0-0 cu Suedia si a castigat grupa de calificare in Elite Round, din care a mai facut parte si Italia.

Selectionerul Romaniei, Ovidiu Stanga, a folosit urmatoarea formula de echipa: Serban - Nica, Cucui, Putanu, Ene - Marc (Vastag '79), Popovici, Ionita (Bumba '46), Fl. Matei (A. Stanescu '64) - Filip, Gavra.

In celalalt meci al grupei a 3-a, selectionata Italiei a invins, cu scorul de 2-1 (1-0), formatia Azerbaidjanului. Italienii au deschis scorul prin Verre, in minutul 13, din penalti, azerii reusind egalarea prin Hajiev, in minutul 65, tot din penalti. Golul victoriei italienilor a fost inscris de Ciciretti, in minutul 90+3, dupa ce azerii au evoluat in 10 jucatori din minutul 13. Romania si Italia vor evolua la anul în Runda de Elita.

Clasamentul final al grupei este urmatorul: 1. Romania - 7 puncte, 2. Italia - 4 puncte, 3. Azerbaidjan - 3 puncte, 4. Suedia - 2 puncte.

Primele doua echipe clasate în fiecare din cele 12 grupe si cea mai buna formatie de pe locul trei se califica în Runda de Elita.

Cele 25 de echipe care au promovat aceasta faza se vor alatura celor trei formatii direct calificate în Runda de Elita, Spania, Anglia si Franta, urmand sa fie impartite in sapte grupe de câte patru. Meciurile din Runda de Elita se vor disputa în primavara anului viitor. Învingatoarele grupelor se vor califica la turneul final, alaturi de reprezentativa tarii gazda, Estonia. Turneul final va avea loc în iulie 2012.

Sursa: Mediafax