Andorra 0-2 Romania! VEZI aici golurile!

Data publicarii: Miercuri 12 August 2009, 18:20
Data actualizarii: Miercuri 12 August 2009, 20:36

Tineretul Romaniei se tine tare in preliminariile pentru califiarea la Euro 2011! Pustii lui Sandoi au trecut lejer de Andorra iar nationala noastra a ajuns la a treia victorie consecutiva in grupa ei.

Gaman a marcat in minutul 10 golul cu numarul 400 din istoria tineretului Romaniei din penalty iar Torje a inchis meciul in minutul 70, dupa o ocazie mare de gol a adversarilor nostri. Mihai Costea, Gangioveanu si Onicas au mai avut ocazii de gol pentru tineretul lui Sandoi, care se afla la a treia victorie in grupa preliminara pentru calificarea la Euro 2011.

Antrenorul Emil Sandoi a folosit urmatoarea echipa: Silviu Lung Jr. - Barboianu, Barbu, Gaman, Gangioveanu - Parvulescu (S. Ilie 72), Onicas (Ochirosii 54), A. Ionescu, Torje - L. Ganea (M. Costea 62), Rusescu.

Pana in minutul 84 al partidei, arbitrul nu a aratat niciun cartonas galben, dar atunci a avut loc o incaierare intre jucatorii celor doua echipe, incident care s-a soldat cu 4 cartonase galbene pentru romani si doua pentru andorrezi. Astfel, din tabara tricolorilor au fost avertizati Rusescu, Barboianu, Ochirosii si S. Ilie.

Valerica Gaman a transformat in minutul 8 al partidei o lovitura de 11 metri obtinuta de Raul Rusescu, reusita ce a consemnat golul cu numarul 400 pentru echipa nationala de tineret.

De cealalta parte, reprezentativa similara a Andorrei a ramas fara nicio victoria in istoria sa, dar si fara niciun gol marcat in partidele oficiale.

Pana acum, tricolorii au mai jucat in grupa de calificare doua partide, cu Andorra (scor 2-0) si cu Insulele Feroe (4-0), si se afla pe primul loc in Grupa 1, cu 9 puncte din tot atatea posibile. Urmatorul meci al Romaniei se va disputa la data de 8 septembrie, pe teren propriu, impotriva Moldovei.