Fotbaliști de la Lecce, Ajaccio și Vasas Budapesta, convocați de Costin Curelea la lotul României U20. Modificări de ultimă oră

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 16:16
Data actualizarii: Sambata 07 Octombrie 2023, 16:17

Curelea a convocat doar doi atacanți: Atanas Trică și Valentin Dumitrache.

UPDATE: Sergiu Pîrvulescu, legitimat la Gloria Buzău a suferit o accidentare în meciul împotriva CSM Slatina, încheiat 1-2 pentru buzoieni. Tudor Oltean (Ceahlăul Piatra Neamț) îl va înlocui pe Pîrvulescu.

Selecționerul Costin Curelea a anunțat lotul reprezentativei Under 20 pentru meciurile din octombrie. Joi, 12 octombrie, de la ora 18:00 va avea loc partida România - Anglia, iar luni, 16 octombrie, de la ora 19:00 se va desfășura confruntarea cu Norvegia, în deplasare.

Potrivit FRF, meciul cu Anglia e programat pe stadionul din Complexul Național Sportiv „Arcul de Triumf”, în timp ce partida cu Norvegia va avea loc pe Fredrikstad Stadion.

În luna septembrie, reprezentativa U20 a disputat primele partide din actualul sezon Elite League, împotriva Cehiei și Portugaliei. A fost 2-0 pentru România în fața Cehiei, într-o partidă jucată la Târgoviște, duelul cu Portugalia fiind încheiat cu victoria lusitanilor, 2-1, victorie venită în minutele de prelungire ale meciului.

Lotul convocat de selecționerul Costin Curelea

PORTARI: Robert Popa (U Craiova 1948), Alexandru Borbei (US Lecce / Italia), David Dincă (CSM Slatina)

FUNDAȘI: Tony Strata (Ajaccio FC / Franța), Dan Sîrbu (Farul Constanța), Botond Gergely (AFK Csikszereda), Ștefan Duțu (CS Afumați), Sergiu Rimovecz (CSM Reșița), Gabriel Dănuleasă (Farul Constanța), Alexandru Șuteu (FC Unirea Dej), Sergiu Pîrvulescu (Gloria Buzău)

MIJLOCAȘI: Alexandru Musi (ACS Petrolul 52), Ștefan Bodișteanu (SC Oțelul Galați), Andrei Pandele (FCSB), Eduard Radaslavescu (FCSB), David Gabriel (FC Botoșani), Doru Andrei (FC Voluntari), Andres Sfaiț (US Salarenitana / Italia), Cristian Mihai (UTA Arad), Szabolcs Szilagyi (Vasas Budapesta / Ungaria), Vlasti Martinovic (Gloria 2018 Bistrița-Năsăud)

ATACANȚI: Atanas Trică (Universitatea Craiova), Valentin Dumitrache (Gloria Buzău)