Club Brugge - Benfica 0-2 | Portughezii au prima șansă pentru calificarea în sferturile Ligii Campionilor

uefa champions league Benfica Club Brugge Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 15 Februarie 2023, 23:53
Data actualizarii: Miercuri 15 Februarie 2023, 23:53

Benfica a câștigat fără probleme pe terenul celor de la Club Brugge, scor 2-0.

Club Brugge - Benfica 0-2

Minutul 90+5: FINAL!

Minutul 88: GOOOL Benfica! David Neres recuperează o minge în preajma careului advers, este lăsat liber și șutează pe jos, din poziție ideală, pentru 2-0.

Minutul 51: GOOOL Benfica! Joao Mario deschide scorul la Brugge, din penalty.

Minutul 46: S-A RELUAT JOCUL!

Minutul 45+1: PAUZĂ!

Minutul 45: Odoi reușise să deschidă scorul, după ce a trimis în plasă o minge centrată din lovitură liberă, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Minutul 1: Fluier de start!

• Club Brugge: Mignolet - Clinton Mata, Hendry, Mechele, Mejier - Odoi, Onyedika - Buchanan, Vanaken, Sowah - Lang
  • Rezerve: Boyata, Bursik, Jutgla, Nielsen, Nusa, Rits, Sandra, Sylla, Yaremchuk
  • Benfica: Vlachodimos - Bah, Antonio Silva, Otamendi, Grimaldo - Florentino, Chiquinho - Aursnes, Joao Mario, Rafa Silva - Ramos
  • Rezerve: Draxler, Gilberto, Gomes, Guedes, Lucas Verissimo, Morato, Musa, Neres, Neves, Schjelderup, Soares, Tengstedt

Belgienii au început în forță faza grupelor, având victorii în primele trei meciuri, însă nu au reușit să își mențină parcursul pe final. Cu toate astea, Brugge și-a asigurat calificarea în optimi de pe poziția a doua. În ciuda calificării, antrenorul Carl Hoefkens a fost dat afară pe 28 decembrie, la șase luni de la numire din cauza parcursului slab din campionat, cu Scott Parker numit în locul său.

Brugge vine după două remize în campionat, însă are un singur meci pierdut în acest an, după ce a fost eliminată din Cupa Belgiei. Astfel, focusul grupării lui Parker este exclusiv Champions League.

De cealaltă parte, Benfica și-a consolidat poziția de lider în clasamentul primei ligi din Portugalia, unde are cinci puncte peste Porto și patru victorii consecutive, însă a fost eliminată din Taca de Portugal de Braga. Cele două echipe nu s-au duelat niciodată, însă portughezii au 9 victorii și 4 remize în ultimele 14 meciuri împotriva unei grupări din Belgia.

Echipe probabile:

Club Brugge: Mignolet - Mata, Hendry, Mechele, Mejier - Rits, Onyedika, Vanaken - Buchanan, Yaremchuk, Lang

Benfica: Valchodimos - Bah, Silva, Otamendi, Grimaldo - Luis, Chiquinho - Mario, Rafa Aursnes - Guedes